Scéna z filmu The Silence Of Green
Sdílet přes
  • Facebook
  • Twitter

The Silence Of Green

Režie
Rok 
2002
Země
  • Rakousko
Délka
48min 
Jazyky ve filmu 
Titulky 

„Masová vražda! To je masová vražda!“, volá zoufale jeden z farmářů zpovídaných Andreasem Horvathem. Počátkem roku 2001 patřila epidemie slintavky a kulhavky denně k hlavním zprávám, a to jak v televizi, tak v denním tisku.Běžná investigativní reportáž by porovnávala svědectví farmářů s oficiálními sděleními, analyzovala řetězec příčin a následků, snažila se vyvrátit fámy nebo naopak potvrdit podezření ze spiknutí. Ticho zeleně má však podobu elegie, je to rekviem, které zachycuje stav naprostého zmatku v průmyslu stiženém katastrofou; podává politickou obžalobu formou poetického eseje.A zatímco posloucháme příběhy očitých svědků zachycené mimo obraz, prohlíží si Andreas Horvath idylickou anglickou krajinu, kterou však posedlo tíživé ticho, jako by byla obestřena jakousi záhadnou rouškou.Film natočený na formát super 8 švenkující kamerou odhaluje propastný rozdíl, který nenávratně narůstá mezi líčením tragedie a nádherou záběrů na krajinu, která připomíná obrazy Johna Constablea. Když se objeví záběry jatečného vraždění, zachvátí diváka hrůza a další emoce. Andreas Horvath postupně komponuje autentickou liturgii na památku všech zvířat a farmářů, kteří se stali, aniž bychom si to uvědomovali, obětmi na oltáři plánované ekonomiky.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít