Talk About Love

Režie
Rok 
2009
Země
  • Dánsko
Délka
30min 

Else Bro Thuestad's broken heart takes her to New York by coincidence. But she is far from done with love, and in a random apartment block in the city she stops the inhabitants in the hallway and, armed with a handheld camera, asks them the overwhelming and intrusive question: what is love? Surprisingly enough, they all - both young and old - have an answer and a love story to talk about. One woman has had enough of it, and another one has never experienced it - apart from in her dreams. The classical answer is that love is the selfless surrender to another human being. One gentleman in the hallway gives us a different answer: to love is to forestall the loss of the loved one. It comes straight from the heart, and in 'Talk About Love' the microcosm of the building becomes an image of something much larger. The film takes us to the corridors, into the intimate rooms and right into the hearts of its inhabitants.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít