CERN

Režie
Rok 
2014
Země
  • Rakousko
Délka
75min 

The research centre CERN as a self-contained, independent zone – a parallel universe so to speak. Here the big bang scenario is recreated, searching for the smallest particle.

Nikolaus Geyrhalter’s documentary gives an impression of the huge infrastructure which makes an institution like CERN possible. For this Nikolaus Geyrhalter is searching for moments of tension between man and technology. He observes how insight is made, how knowledge originates.

At CERN, they do basic research. Different to applied or industrial science, the scientists in CERN search for answers to questions beyond physics, which carry a metaphysical dimension within. They are mainly driven by curiosity. What holds the world together within? One doesn‘t need to be a physicist to be interested in such questions.

Film bohužel není dostupný :(

V našem aktuálním programu ale objevíte další skvělé filmy.

Detaily

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít