František Vláčil: Retrospektiva

Solitér československého filmu, malíř filmových obrazů, básník filmové řeči. František Vláčil, jeden z nejvýznamnějších českých režisérů proslul svými historickými dramaty jako Marketa Lazarová, Údolí včel nebo Adelheid. V naší retrospektivě můžete ale objevit i jeho méně známé, intimní a osobně laděné filmy nebo zcela ojedinělé krátké filmy z počátků jeho tvorby.

Jedinečný filmař František Vláčil se svým nezaměnitelným filmovým stylem zapsal mezi nejvýznamnější tvůrce tuzemské kinematografie. Není filmového fanouška, který by si jeho jméno okamžitě nespojil s Marketou Lazarovou. Středověká balada s Magdou Vašáryovou v hlavní roli bývá řazena k vrcholům jeho tvorby a zároveň k nejlepším českým filmům vůbec. Pečlivá kompozice každého záběru, které si Vláčil s oblibou do detailu rozkresloval před každým natáčením filmu, minimum dialogů a důraz na vyprávění obrazem charakterizují nejen Marketu Lazarovou, ale i většinu filmů z jeho plodné celoživotní režijní dráhy.

Ve své tvorbě bývá často spojován s dobou 60. let, během níž se nejčastěji uchyloval k historickým námětům (Ďáblova past, Údolí včel, Adelheid nebo Stíny horkého léta). Za zmínku stojí ale i jeho pozdější snímky jako Dým bramborové natě nebo Hadí jed, v nichž se obrací do současnosti normalizačního období. Právě Dým bramborové natě s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli ukazuje velmi odvážně na beznadějnost tehdejší doby. Ve filmu Hadí jed natočeného na začátku let osmdesátých pak Vláčil zpracoval své osobní téma - boj s alkoholismem.

František Vláčil se k filmu nedostal přes studium na FAMU, ale přes studium estetiky a dějin umění. Filmovou průpravu mu zajistila až spolupráce s tehdejšími energetickými závody a armádním filmem, pro něž natáčel krátká instruktážní videa. I přes požadované informativní sdělení skrze tyto filmy prosvítá jeho poetické vidění. Každý z těchto filmů obsahuje poetické sekvence, které naprosto vybočují dobovým normám a odhalují počátky filmového stylu, které Františku Vláčilovi později vyslouží označení básníka českého filmu.

Vybrané filmy

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.