1968: Okupace

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy z 21. srpna 1968 není pouhou historickou událostí navždy uzavřenou do učebnic dějepisu. V našem programovém speciálu najdete dobové dokumenty, hraný film současného tvůrce i výpovědi někdejších okupantů.

Dokumentarista Jan Šikl nalezl pro svůj dokument Rekonstrukce okupace jedinečné a nikdy neviděné záběry z těchto dní a vydal se pátrat po jejich autorech a aktérech. S ožívajícími vzpomínkami zjišťujeme, že minulost stále trvá a některé historické okamžiky dodnes utváří naši národní identitu. Zmatek Evalda Schorma je snímek rozpracovaný na přelomu let 1968 a 1969 a po dvacetiletém ukrývání byl dokončen v roce 1990.

Hraný film Okupace Michala Nohejla se odehrává na ospalém večírku herců, na který se omylem dostaví opilý ruský důstojník. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce!

Subjektivní pohled vojáků „spřátelených“ vojsk, jejich myšlenky a pocity po dobu okupace Československa jsou předmětem dokumentu Lindy Dombrovszky Okupace 1968. Jak se člověk zachová, když se ocitne v centru dění evropských dějin?

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít