Johan van der Keuken: Neprobádanými cestami

Uvádíme unikátní kolekci tři mistrovských děl významného nizozemského fotografa a dokumentaristy Johana van der Keukena (1938-2001), který za svůj život natočil 55 dokumentárních filmů a svou audiovizuální tvorbou vybudoval vlastní osobitý styl. Jeho snímky jsou eseje natočené na cestách po různých částech světa.

Ve svém nejslavnějším filmu, čtyřhodinovém eposu Amsterdam, globální vesnice zachytil rodné město Amsterdam, jeho obyvatele z různých koutů světa, za kterými se vydává, aby obkroužil celou zeměkouli. Diváka provází Khalid, mladý kurýr na mopedu. Nespoutaná mosaz zkoumá pozoruhodnou proměnu západní dechovky v kulturách Nepálu, Ghany, Surinamu a Indonésie. Ukazuje, jak se pochodová hudba kolonialistů stala součástí domorodých tradic. Ve Velkých prázdninách se po zjištění své diagnózy rozhodne vydat na dlouhou cestu. Scény z cest kombinuje se zátišími z předmětů, které během svého života nasbíral, a vzdává hold životu plnému energických konfrontací a silných vizuálních a zvukových vjemů.

Filmy uvádíme v restaurovaných verzích s anglickými titulky.

Více o filmech Johana van der Keukena na DOK.REVUE.

Ve spolupráci s

  • EYE Filmmuseum

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít