48- hodinová cesta do uměleckého dokumentárního světa CPH:DOX

Dánský dokumentární festival CPH:DOX nabízí letos jako poslední z festivalových partnerů Doc Alliance mezinárodnímu publiku jedinečnou ochutnávku aktuálně uváděných snímků, které dokazují tematické i formální rozpětí kodaňského programu. Všechny uvedené snímky budou zcela unikátně uvedeny zdarma k online zhlédnutí po dobu 48 hodin od neděle 17. listopadu do pondělí 18. listopadu pouze na DAFilms.cz!

Dánský dokumentární festival CPH:DOX nabízí letos jako poslední z festivalových partnerů Doc Alliance mezinárodnímu publiku jedinečnou ochutnávku aktuálně uváděných snímků, které dokazují tematické i formální rozpětí kodaňského programu. CPH:DOX představuje již od doby svého založení v roce 2003 zásadní evropskou filmovou a kulturní událost, na jejíž půdě se setkávají současná společenská témata s vysokou formou uměleckého zpracování. To vše je doplněno projekty rozvoje mezinárodní spolupráce DOX:LAB, který cíleně podporuje filmovou komunikaci mezi evropským a neevropským prostředím, edukace (YOUNG:DOX) a mnohými setkáními pro filmové profesionály. CPH:DOX vás ve spolupráci s DAFilms.cz zve na jedinečnou cestu do prostoru zkoumání nejsoučasnějších kinematografických, společenských a uměleckých trendů trvající celých 48 hodin! Sledujte zdarma od neděle 17. listopadu do pondělní půlnoci 18. listopadu 5 vybraných festivalových snímků, které po celý týden doplní retrospektivně snová dokumentární esej The Art of Catching uváděná v rámci CPH:DOX v minulých letech.

První z pětice vybraných snímků, Pine Ridge, reprezentuje mladou dánskou generaci filmových režisérů. Skandinávský debut filmařky Anny Eborn míří do prostředí americké indiánské rezervace, již nahlíží pohledem jejích nejmladších obyvatel. Ztráta iluzí, uvěznění ve zvláštním turistickém časoprostoru a nejistota z budoucnosti provázejí výpovědi hlavních hrdinů snímku, které režisérka představuje vysoce estetizovaným a etnografickým způsobem. Snímek Google and the World Brain anglického novináře Bena Lewise se naopak vydává z míst zastavené minulosti směrem do blízké budoucnosti. Kritický dokument sleduje projekt vytváření světové knihovny vedený internetovým gigantem Google. Měla by se veřejnost radovat z oživení osvícenského ideálu Encyklopedie, anebo se děsit monopolu jediné společnosti na literaturu a západní myšlení? Od kritiky korporátní a konzumní společnosti se odráží také nekompromisní osobní a filmařský experiment My Stuff Fina Petri Luukkainena. Ten se po dobu jednoho roku rozhodl vzdát všech materiálních statků a prožít osamocený život bez zakupování nových věcí v nezařízeném sklepním prostoru. Kritika kapitalistické současnosti zabalená do vysoce uměleckého zpracování provází i snímek The Real Life francouzského autora Arnauda Gerbera. Režisér se v něm navrací k myšlenkám nekonvenční francouzské filosofky, anarchistky a katolické mystičky Simone Weilové, která se navzdory svému chatrnému zdraví vydala ve 30. letech 20. století poznat dělnické podmínky automobilové výroby Renault. Výsledkem její zkušenosti se stala kniha Dělnický úděl, jejíž text se ve filmu prolíná se záběry snové Paříže točené na filmový materiál 16 mm. Paříž je také hlavním motivem posledního nabízeného snímku britského režiséra Richarda Miseka Rohmer in Paris. Autor formou filmové eseje vzdává hold představiteli francouzské Nové vlny Ericu Rohmerovi, v jehož filmu, jak na začátku snímku zjišťuje, se během své návštěvy Paříže nevědomky objevil. Filmař se proto vydává na putování po místech Rohmerových děl, které impresionistickým filmovým jazykem komentuje a hlouběji prozkoumává.

Všechny uvedené snímky jsou zcela unikátně uvedeny zdarma k online zhlédnutí po dobu 48 hodin od neděle 17. listopadu do pondělí 18. listopadu pouze na DAFilms.cz!

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít