Otrok v nás: Retrospektiva Vitalije Manského

Hlavní postava současného ruského dokumentu Vitaly Mansky je známý jako provokující a nekompromisně kritický režisér. Jeho snímky ukazují svérázné postavy odhalující různé podoby ruské společnosti, které autor doplňuje o analytické projekty věnované zkoumání proměn domácí politické kultury. Obracení se do minulosti, zejména do období dětství prožitého v SSSR a k vlastním židovským kořenům, tvoří poslední dějovou linku, kterou Manského tvorba výrazněji pokrývá.

“Autor by se měl při natáčení oprostit od morálních zábran a soustředit se na zákonná omezení.” Režisérovo tvrzení pocházející z rozhovoru pro časopis Variety naplňuje dvoutýdenní filmová přehlídka Manského tvorby vrchovatě. Kontext morálky, která je v tradičním ruském prostředí výbušným tématem, explicitně otevírá kontroverzní snímek Virginity. Autor v něm sleduje cestu tří mladých ruských dívek, které opouští dobře známé prostředí rodné vesnice a míří za úspěchem do moskevské metropole. Každá z nich volí vlastní strategii, jak nového života dosáhnout. Jedna z nich dokonce neváhá nabídnout na prodej vlastní nevinnost. Netradiční příběhy obyvatel současného Ruska Mansky sleduje také ve dvou volně navazujících dokumentech Broadway. Black Sea a Wild, Wild Beach. První z nich zavádí diváka na černomořské pobřeží, kde se na opuštěném místě na několik krátkých letních týdnů setkávají uprchlíci, vyděděnci a ti nejchudší z nejchudších, aby zde společně trávili dny dovolené se všemi činnostmi, které k ní neodmyslitelně patří. Na stejné místo se režisér navrací také po čtyřech letech prostřednictvím druhého snímku Wild, Wild Beach pojmenovávajícím specifický život jedné nudistické pláže. Politickým peripetiím rozlehlé ruské krajiny Mansky věnuje rozsáhlou dokumentární trilogii nazvanou Red Tsars. Presidents of Russia, v níž tematizuje tři hlavní prezidentské figury sovětské a postsovětské éry Michaila S. Gorbačova, Borise Jelcina a Vladimira Putina. Návrat do doby sovětského svazu v retrospektivě zastupují dokumentární fikce Private Chronicles. Monologue sestavená z více než 5 000 hodin nalezeného domácího filmového materiálu a introspektivní esej o hledání vztahu k autorově židovskému původu Gagarin´s Pioneers. Dokumentární přehlídku uzavírá deziluzivní vhled do stavu porevoluční Kuby Motherland or Death.

DAFilms.cz nabízí jedinečnou možnost seznámit se s prací tohoto krále ruského dokumentu v retrospektivním výběru devíti snímků od pondělí 25. listopadu do neděle 8. prosince zdarma!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít