Mistři slovenského dokumentu poprvé online

Snímky zásadních postav moderního slovenského dokumentu můžete zdarma sledovat ve vánočním období od pondělí 16. prosince do neděle 29. prosince na DAFilms.cz.

Divoká slovenská příroda, tvrdý život v opuštěných horách, krása téměř zapomenutých lidových tradic a silná existenciální témata rezonují filmovými snímky čtveřice slovenských dokumentárních autorů Dušana Hanáka, Martina Slivky, Deža Ursinyho a Martina Šulíka. Díky Slovenskému filmovému ústavu se nyní může seznámit s autorskou tvorbou čtyř hlavních postav domácí kinematografie také široké mezinárodní publikum. Výběr více než dvaceti krátkometrážních i celovečerních filmů výjimečných autorů středoevropského regionu nabízí DAFilms.cz zdarma v týdnu od 16. do 29. Prosince.

Slovenský filmový ústav reprezentuje nejstarší a zároveň jedinou domácí odbornou filmovou instituci, která se již od roku 1963 věnuje komplexní péči o sbírky národní kinematografie. Představuje kulturní instituci disponující archivními fondy uchovávajícími jak prvotní filmové pokusy, tak schraňující současnou slovenskou kinematografickou tvorbu. U příležitosti výročí 50 let od svého založení uvádí Slovenský filmový ústav ve spolupráci s DAFilms.cz**, distribuční společností Filmtopia a za podpory Audiovizuálního fondu SK speciální selekci dvaceti šesti snímků, které svým časovým rozsahem pokrývají zejména druhou polovinu dvacátého století a které představují čtyři silné autorské osobnosti čtyř generací.

Práci všestranného umělce Dušana Hanáka, který získal respekt širší kulturní scény také jako scénárista a fotograf, zastupuje vysoce oceňovaný snímek Obrazy starého světa, jenž je řazen mezi nejvýznamnější dokumenty slovenské filmové tradice. Hanák se v něm prostřednictvím filmové kamery staví tváří v tvář otázkám lidské existence v její nejsurovější a zároveň nejčistší podobě života slovenských horalů, žijících mimo moderní civilizaci v čase určovaném přírodou a tradicí. Film byl hned po své premiéře v roce 1972 „uložen do trezoru“ a diváci jej mohli poprvé znovu spatřit až o 16 let později. Folklorní motivy pojaté jako hlavní filmové téma rozvíjí ještě silněji série krátkých snímků nejstaršího zastoupeného autora Martina Slivky, který je považován za otce domácího etnografického filmu. Hned jeho prvotina Voda a práce, jež je zahrnuta do programu, získala důležité zahraniční ocenění a snímek Odchází člověk zařadila roku 1995 mezinárodní organizace UNESCO do seznamu Memory of the World (Paměť světa). Režisér Dežo Ursiny, známý také jako hudebník, promlouvá o hraniční životní zkušenosti smrtelně nemocného člověka prostřednictvím snímku O rakovině a naději, kterou natočil v době, kdy sám postupně této nemoci podléhal. Autorskou čtveřici uzavírají tři krátké dokumenty nejmladšího představitele slovenského dokumentu Martina Šulíka, mezi jehož nejznámější práce patří například filmová pocta jednomu z uváděných autorů Martinu Slivkovi (Martin Slivka – muž, ktorý sadil stromy).

Snímky zásadních postav moderního slovenského dokumentu můžete zdarma sledovat během celého vánočního období od pondělí 16. prosince do neděle 29. prosince na DAFilms.cz.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít