"Duch pětačtyřicátého", který navždy změnil Velkou Británii

Co znamenal vítězný konec druhé světové války pro obyvatele Velké Británie a jak se euforie poválečných dní zapsala do podoby současné Anglie? Portál DAFilms.cz ve spolupráci s distribuční společností Artcam zahajuje dokumentární program nového roku day and date premiérou snímku britské filmové legendy Kena Loache Spirit of 45. Připravte filmu vlastní online premiéru z pohodlí oblíbeného křesla ve čtvrtek 30. ledna 2014!

Ken Loach patří mezi nejvýznamnější osobnosti moderní evropské kinematografie. Jeho snímky sbírají vysoká ocenění na nejdůležitějších filmových festivalech již od konce 70. let. Cannes, Benátky, ale například i Karlovy Vary přijaly tohoto režiséra mezi nositele svých hlavních cen. Pro letošní rok chystá velkou poctu režisérskému umění Kena Loache německé Berlinale. Odtud si v průběhu února autor odnese Zlatého medvěda za celoživotní dílo. Jak shrnuje ředitel festivalu Dieter Kosslick, "za svou téměř padesátiletou kariéru předvedl výjimečnou míru kontinuity, a zároveň dokázal být vždy novátorský. Oceňujeme Kena Loache jako režiséra a vysoce obdivujeme, jak dokázal ve svých filmech s humorem zobrazit témata sociální nespravedlnosti."

Také nový snímek Spirit of 45 dokazuje, nakolik umí být filmová řeč Kena Loache proměnlivá, a přesto tematicky konzistentní. I v aktuálním filmu autor neupouští od silných společenských témat a sociálního myšlení. Po snímcích věnovaných problematice bezdomovectví či dělnické práce se Loach navrací k fenoménu války, a to konkrétně k prvním poválečným dnům roku 1945, které proměnily ruiny Velké Británie v místo plné radosti, práce a společné víry v lepší budoucnost. Prostřednictvím dobových materiálů a vzpomínek pamětníků se Loach vydává po stopách vzniku ideje sociální spravedlnosti, která definovala směřování politiky poválečné Anglie tak, jak ji známe dnes. „Druhá světová válka byla boj, snad nejzásadnější společný boj, který naše země kdy zažila. Věřili jsme, že už nikdy nedovolíme, aby chudoba, nezaměstnanost a nárůst fašismu znetvořily naše životy. Společně jsme vyhráli válku, společně bychom mohli vyhrát mír. Když jsme mohli plánovat vedení válečných kampaní, nemohli bychom plánovat výstavbu domů, budování zdravotních středisek, dopravního systému a vyrábět věci, které budeme potřebovat pro přestavbu? Hlavní myšlenkou tehdy bylo společné vlastnictví, kde výroba a služby budou k užitku všem. Nikdo by nemohl zbohatnout na úkor ostatních. Byla to vznešená idea, prohlašovaná většinou. To byl duch roku 1945. Možná je načase si ho dnes připomenout,“ věří režisér snímku.

Ponořte se s námi do poválečné minulosti a nechte se inspirovat euforií vítězných dnů. Za premiérou snímku už nemusíte cestovat do sálů kamenných kin, ale film můžete přivítat přímo u vás doma! Stačí připojení na internet a 96 minut ke zhlédnutí snímku. Za pouhých 40 Kč využijte možnosti jeho online streamování, za 80 Kč legálně stahujte snímek ve formátu AVI a 130 Kč investujte do formátu DVD. Využijte jedinečné premiéry day and date release 30. ledna v českých kinech a na internetu zároveň a pozvěte slavného režiséra k sobě domů!

Filmový snímek je dostupný pouze pro Českou republiku.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít