Síla imaginace: Retrospektiva Petera Liechtiho

Jakých podob může nabývat dokumentární film? V případě tvorby světově uznávaného švýcarského režiséra Petera Liechtiho skutečně nevídaných. Filmové médium se pro Liechtiho stává otevřeným polem, do něhož autor nechává vstupovat další umělecké prvky, jakými jsou hudba či literární text. Pod jeho režisérským vedením vznikají plastické dokumentární obrazy, jimž dominuje jeden hlavní společný rys - nespoutaný proud imaginace.

Online výběr Liechtiho tvorby představuje průřez autorovou prací za více než 20 let. Během nich si Peter Liechti, původně vystudovaný výtvarný umělec, vytvořil specifický filmový jazyk kladoucí důraz na sílu propojení dlouhých záběrů a makroskopických detailů s výrazovými prostředky literárního textu. Pojmenování "dokumentární eseje" je tak pro Liechtiho snímky více než přiléhavé. Jedinečnou kompilaci souhry vyprávění a vizuálně působivých obrazů asi nejlépe vystihuje vysoce sugestivní dokument Bzučení hmyzu: zápisky mumie, oceněný roku 2009 cenou Prix Arte Evropské filmové akademie. Dobrovolná smrt hlavního hrdiny doprovázená filosofickou úvahou o vzniku a zániku života je zde rozkreslena do miniaturních pohybů jednotlivých elementů přírody.

Pozornost si však zasluhují také další Liechtiho práce. Specifickým propojením elektronické hudby a filmu vyniká autorova prvotina Kick That Habit. Motiv hudby se stává také hlavním tématem pro oceňovaný snímek Namibia Crossings, v němž etnicky různorodá skupina hudebníků podniká turné po jihoafrickém státě. Zatímco hudba jednotlivé protagonisty intenzivně spojuje, jejich kulturní rozdíly a předsudky vedou k mnohým nedorozuměním. Režisérovu osobní zpověď o hledání vlastních kořenů, skrytou v příběhu snahy zbavit se nikotinové závislosti, pak nabízí kontemplativní cesta do rodného města zachycená ve snímku Lucky Jack. Výběr jedenácti Liechtiho filmů doplňuje aktuální rozhovor s režisérem vedený prestižním dokumentárním magazínem DOX.

Poznejte sílu Liechtiho obrazové řeči v jedinečné online retrospektivě od 10. do 16. února zdarma na DAFilms.cz! Vstupte do nekonečného světa imaginace Petera Liechtiho!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít