Silver Eye Nominees

Seznamte se s výběrem nejzajímavějších snímků nominovaných na prestižní dokumentární cenu Silver Eye! Poznejte, jaké jsou nejsoučasnější dokumentární trendy v oblasti střední a východní Evropy. Sledujte zdarma od pondělí 3. do neděle 9. března výběr 4 dokumentárních snímků, které se v letech 2012 a 2013 ucházely o mezinárodní ocenění distribuční platformy East Silver!

Již od roku 2009 se každým rokem schází mezinárodní porota složená z distributorů, sales agentů, režisérů a filmových kritiků, aby ve třech kategoriích krátkého, středometrážního a celovečerního dokumentu ocenila titulem Silver Eye Award nejpovedenější filmový počin pocházející z regionů střední a východní Evropy. Prostřednictvím ceny Silver Eye Award usilují pod hlavičkou Institutu dokumentárního filmu její zakladatelé z dokumentární platformy East Silver o naplnění svého dlouhodobého hlavního cíle: rozvoj, podporu a propagaci filmové tvorby středoevropských a východoevropských autorů.

Výběr 4 snímků nespojuje pouze nominace na jedno ocenění, ale společně představují semknutý a kritický pohled na aktuální společenské problémy napříč globální společností. Dokument JAKARTA DISORDER zve diváka na road movie indonéskými slumy, v nichž na tragickou situaci jejích nejchudších obyvatel upozorňují dvě rozdílné, leč silné ženy přesvědčené o tom, že demokracie není jen prázdným pojmem. To vše na pozadí teprve druhých svobodných prezidentských voleb. Na opačné, mrazivé straně světa se odehrává neméně mrazivý příběh snímku ICELAND YEAR ZERO. V něm se autoři navracejí do roku 2008, jež se do islandské historie zapsal černým písmem kroužícím na papíře finančních úpisů bankrotní nulu. Může pád kapitalistického systému přinést nové sociální hodnoty společnosti? Přestože na první pohled nabízí film A LETTER TO DAD intimní výpověď syna pátrajícího po skutečné povaze nedávno zemřelého otce, i on míří k reflexi katalyzátorů společenských změn. Prostřednictvím fotografií a archivních materiálů ze 70. let odkrývá zlověstnou povahu občanské války i sílu, s jakou dopadla na každodenní životy jugoslávských obyvatel. Čtveřici dokumentů pak završuje vítězný snímek krátkometrážní kategorie ceny z roku 2013, dokudrama polské režisérky Aleksandry Maciuszek PREVIOUS SCENE.

Přivítejte Silver Eye Nominees na svých počítačových obrazovkách od 3. do 9. března 2014 zdarma!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít