Kde začíná Ukrajina a končí Rusko? Na hranicích východního dokumentu

Rusko. Země, o níž je v každé historické době výrazně slyšet. Země, která evropský kontinent zásobí nedostižnou literaturou, politickými autokraty a plynem. Země ideových a teplotních extrémů. Jak vidí rozlehlou ruskou krajinu kriticky zaostřený pohled dokumentaristů? Patří k sobě neodmyslitelně ruští a ukrajinští bratři? Sledujte výběr snímků o současné Ukrajině a Rusku od 7. do 20. 4. na DAFilms.cz zdarma!

Přestože je sedmička šťastné číslo, představovaný výběr sedmi dokumentárních filmů z různých lokalit i společenských vrstev dnešního Ruska a Ukrajiny přespříliš pozitivně nevyznívá. Na evropských festivalech oceňovaný snímek THE OTHER CHELSEA zavádí diváka do sociální odloučeného východo-ukrajinského města Doněck. V záplavě dýmu z všudypřítomné uhelné těžby vyvstává jako jediný zářivý bod místního života harmonogram fotbalových zápasů místního týmu Šachtar Doněck. To naopak hlavní protagonisté dokumentu THE REVOLUTION THAT WASN’T své dny v apatické stereotypní nečinnosti netráví. Zasvětili totiž své životy občanskému aktivismu. Vlastní cestu, jak bojovat proti stávajícímu politickému systému volí také umělecké hnutí Voina balancující na hraně uměleckého happeningu a trestného činu. Umělecká a partnerská dvojice Vor a Koza vysvětlují, proč se rozhodli pro projev prostřednictvím neortodoxních uměleckých akcí a jak jejich způsob umělecké tvorby ovlivňuje jejich každodenní život, včetně životu jejich jednoročního syna.

Směrem k minulosti, do prostoru vzpomínek a historie se obrací snímek LIFE SPAN OF THE OBJECT IN FRAME. Filmová hříčka postavená na práci s fotografiemi a příběhy z bývalého Sovětského svazu vtahuje diváka do snového stavu, v němž není jasné, zda je vzpomínka skutečnou či vysněnou realitou. EPOCHÁLNÍ VÝLET PANA TŘÍSKY DO RUSKA zpřítomňuje osobní historii českého legionáře v Rusku, po jehož stopách se vydává jeho vlastní vnuk, dnes již stárnoucí učitel, hledající mimo rodinných kořenů také kořeny povahy ruského národa. Filmový výlet do CAFÉ VOYAGE láká diváky na cestu do vzpomínek ukrajinského patriota, lokálního pamětníka, který se po desítkách let strávených na vedoucí pozici zemědělského rybářského družstva ocitá na stejném místě v roli správce soukromé firmy. Sedmičku snímků pomyslně uzavírá snímek ON THE WAY HOME, jenž proniká do intimního vztahu manželského páru, jehož denním chlebem je čekání - na návrat muže z dlouhých cest i na nástup smrtelné nemoci.

Ukrajina se aktuálně ocitá na rozcestí, kudy ale vede její "cesta domů"?

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít