Zaostřeno na fotbal!

Že je svět filmu a umění na hony vzdálený každodennímu životu? Přesvědčte se, že nikoliv a se sedmičkou výjimečných komediálních, experimentálních a archivních dokumentů s námi vyrazte na cestu poznání jedinečného sportovního a společenského fenoménu – fotbalu! Fenoménu, který nenechává chladnými zaryté fanoušky ani filmové autory z celého světa. Od pondělí 16. do neděle 22. června fanděte na hřišti DAFilms.cz dokumentu i fotbalu najednou!

Zinedine Zidane se za svoji více než tři desetiletí trvající profesionální fotbalovou kariéru stal světovou legendou, jejíž jméno rezonuje globální silou. Fascinace jeho sportovním talentem, ale i fenomenální mezinárodní slávou, zasáhla také stejně působivou a známou hvězdu světa uměleckého, skotského multimediálního umělce Douglase Gordona. Gordon, jenž v roce 1996 získal prestižní Turnerovu cenu a který svoje práce, oscilující mezi filmem, fotografií a zvukem ve formě sugestivně laděných instalací, prezentoval po světových galeriích a mezinárodních přehlídkách, představil postavu Zidaneho v dosud nevídané podobě. Během fotbalového zápasu týmu Real Madrid v roce 2005 zamířil na fotbalistu 17 synchronizovaných kamer, které společnou souhrou vytvořily jedinečný experimentální obraz, ZIDANE: A 21ST CENTURY PORTRAIT. Významnou složku filmu pak dotvořil hudební doprovod skotské kapely Mogwai, jejíž tvorbu si pro snímek osobně vymínil sám Gordon.

V komediálním podtextu, který umí rozesmát, stejně tak jako vést k zamyšlení, svůj dokumentární snímek DVA NULA rozehráli režisér Pavel Abrahám a scénárista Tomáš Bojar. Pro český fotbalový mikrosvět se stává hlavní událostí sezony zápas odvěkých pražských rivalů, fotbalových týmů Sparty a Slavie Praha. Kdo jsou ale lidé, kteří každý rok sledují pohyb svých oblíbených hráčů po zelené ploše? A proč vlastně na fotbal chodí? Malí hráči fotbalové přípravky, manželky bohatých podnikatelů, sportovní komentátoři, kmenoví fanoušci, pořadatelé zápasu a ochranka stadionu, ti všichni mají své vlastní důvody, proč se právě dnes na fotbalové tribuně sešli a proč na ně jedna z 22 filmových kamer míří.

Na odlehčenou rovinu vyprávění navazuje snímek českého režiséra Filipa Remundy OBEC B., jenž diváky seznamuje s na první pohled zcela nezajímavou a obyčejnou středočeskou vesnicí Blšany. Ta však co každé dva týdny ožívá fotbalovou euforií, neboť, světe div se, Blšany hrají fotbalovou extraligu! O tom, co pro svět vzdálený sportovnímu luxusu může fotbal znamenat, vypráví dokument portugalské autorky Catariny Mourão. ON EDGE představuje fotbal jako továrnu na sny a vize lepších zítřků, která zmírňuje tvrdý život v chudém Portugalsku. Silný osobní příběh, vážící se ke světu fotbalu, nese také polský středometrážní snímek FOOTBALL FATHER. V něm slepý otec, sportovní masér, zasvěcuje svého malého syna, pomalu též ztrácejícího zrak, do tajů fotbalového fanouškovství.

Jak se svět fotbalu proměnil od jeho současné, mediální a ekonomizované podoby? Dopřejte si návrat do počátků fotbalové historie a sledujte, jak vypadalo fotbalové klání v roce 1914. FOTBALOVÝ TURNAJ O STŘÍBRNÝ POHÁR právě začíná! Minuty reklamní pauzy mezi zápasy si pak zkracujte krátkým experimentálním příběhem CAN AND SLIPPERS filipínského umělce Khavna De La Cruze.

Fanděte dokumentárním filmům, v nichž hlavní roli hraje fotbalový míč, od pondělí 16. do neděle 22. června na DAFilms.cz. Vstupenky rozdáváme zdarma! Stačí kliknout…

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít