Pravdu, a nic než pravdu…

Máte pocit, že jste věrnými fanoušky dokumentu? Že víte, jaké nové snímky hýbou světovými festivaly a jaké režisérské talenty by vám neměly uniknout? A máte stejně pohotovou odpověď, pokud se zeptáme na Latinskou Ameriku? Vydejte se s námi za hranice dokumentu - alespoň toho evropského - a seznamte se s nejčerstvější brazilskou tvorbou posledních dvou let. Největší latinskoamerický dokumentární svátek, festival É Tuto Verdade, poprvé promítá ve světovém online kině DAFilms.cz! Pohodlně se usaďte a od 25. do 31. srpna nás sledujte zdarma!

Již od roku 1995 patří slunečné dubnové dny hned v pěti brazilských městech, včetně nejlidnatějších metropolí Brasílie, Ria de Janeira a São Paula, oslavě světové i lokální dokumentární tvorby. Několikadenní přehlídka, stejně jako čilý život brazilského dokumentu, jsou zde poháněny kreativní vizí zakladatele a ředitele festivalu Amira Labakiho, autora filmových publikací i zkušeného režiséra. Pod jeho vedením vyrostla z původně regionálního festivalu mezinárodní filmová přehlídka přitahující pozornost celé Latinské Ameriky. Mezi desítkou kategorií, které v současné době tvoří základní kostru festivalového programu, nechybí prostor pro domácí a světové soutěžní snímky, krátké dokumenty, brazilské a mezinárodní retrospektivy i speciální programy, pracující s tématy a problémy současné společnosti. O tom, jak program vzniká a s jakou nabídkou brazilských dokumentů festival každý rok pracuje, si přečtěte v exkluzivním interview s ředitelem festivalu.

DAFilms.cz vám v týdnu od 25. do 31. srpna přináší programový „testovací vzorek“, po němž se na brazilském dokumentu stanete závislí!

Výjimečný životní moment, který na několik týdnů propojil životy 66 teenagerů, sledují ve snímku OUR STORIES, OURSELVES (NAŠE PŘÍBĚHY A MY) zkušení režiséři David Meyer a Helena Solberg. Centrálním bodem jejich vyprávění se stává dokumentace uměleckého projektu choreografa Ivalda Bertazza, jenž do svého tanečního opusu zapojil více než šedesátku mladých netanečníků, obyvatel městské čtvrti Ria de Janeira Favela de Maré, která celosvětově nechvalně proslula vysokou mírou chudoby a kriminality. Dokázalo setkání s uměním změnit život místních dětí? Režiséři po deseti letech hledají odpověď přímo u účastníků projektu.

Vyhrocená sociální situace, která alarmujícím způsobem ohrožuje život nejmladší generace obyvatel brazilských megalopolí, rámuje také snímek režiséra Cristiana Burlana. Zároveň nás však vede mnohem hlouběji, až do nitra tragického příběhu rodiny, jíž je sám režisér členem. Ten prostřednictvím dokumentu THEY KILLED MY BROTHER (ZABILI MI BRATRA) rekonstruuje momenty života a smrti svého bratra, jenž se ve 22 letech stal obětí pouličního násilí, a vyrovnává se tak s obrazy drogového obchodu, krádeže aut a 7 střelných ran, které smrt bratra doprovázejí.

Od individuálního popisu tvrdé životní reality k širšímu horizontu současné brazilské společnosti posouvá dokumentární mapování poslední z trojice snímků, 20 CENTS (20 CENTŮ). Před diváky filmu postupně vyrůstá vlna masových protestů, které v červnu roku 2013 zaplavily ulice rozpáleného São Paula. Tam, kde se původně ozvali občané nespokojení s výší ceny hromadné dopravy, se přidali aktivisté, politická opozice i extremistické skupiny. Snímek, který není hodnotitelem, ale spíše pozorovatelem turbulentních událostí, nabízí silnou sociální výpověď o společných motivacích i rozdílech, které dokážou pod tíhou dušené nespokojenosti na jednom místě a v jednom čase mohutně vykrystalizovat.

Jako třešničku na dortu jsme pro vás získali také čtvrtý přírůstek do výjimečného brazilského výběru, který vám rozhodně rozšíří horizonty - a to směrem k umění i za fasády výškových budov. Snímek GREY CITY představuje tvorbu nejvýznamnějších domácích graffiti legend, bratrského tandemu Os Gemeos, jejichž legální i ilegální díla zdobí hned několik kontinentů. Jak dopadne jejich střet s administrativou rodného a milovaného města São Paulo, které se rozhodlo bojovat proti "vizuálnímu smogu" v ulicích přetřením městských fasád neutrální šedivou barvou? Zvítězí veřejný projev, anebo veřejný zájem? Sledujte online zdarma až do neděle!

Vydejte se s námi za horizonty běžných evropských dokumentárních dní a vstupte na čerstvou půdu brazilské kinematografie, kterou nebudete chtít opustit!

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít