Dlouhá cesta: Filmová přehlídka Heleny Třeštíkové

Pod příznačným názvem "Dlouhá cesta" můžete na portálu DAFilms.cz ve dnech od 22. září do 5. října 2014 zdarma zhlédnout první světovou online retrospektivu výjimečné české režisérky Heleny Třeštíkové! Práce populární dokumentaristky, jež si vysloužila mnoho zahraničních ocenění včetně nejvyšší evropské filmové Prix Arte, je na portálu představena prostřednictvím více než 25 filmů sahajících až do druhé poloviny 70. let. Pro české diváky je navíc připraveno hlasování o nejoblíbenější divácký film i soutěž o účast na exkluzivním filmovém setkání s Helenou Třeštíkovou.

Již přes dvě dekády patří Helena Třeštíková ke špičce světového dokumentárního filmu. Projekce na prestižních filmových festivalech, přednášky, ale také ocenění za nejlepší evropský dokument, jenž získala jako jediná Češka a kterým se v roce 2008 stal snímek René, potvrdily, že Helena Třeštíková je na dokumentární scéně mimořádně talentovanou a respektovanou osobností. Jedinečná časosběrná metoda, pomocí níž režisérka postavy svých snímků sleduje po dobu několika let až desetiletí, v kombinaci s citlivým osobním přístupem a zájmem o konkrétní životní příběhy učinily z tvorby Heleny Třeštíkové výjimečnou filmovou kapitolu v dějinách českého a evropského dokumentu.

Online filmová přehlídka nabízí divákům dosud nejreprezentativnější výběr režisérčiny tvorby. Historicky poprvé se v online prostředí objevují režisérčiny nejstarší snímky pocházející ze 70. a 80. let. Mezi nimi nechybí absolventský snímek Zázrak (1975), v němž režisérka zachytila těhotenství a porod své blízké přítelkyně a který byl dosud veřejně prezentován pouze jako úvodní část dokumentu Soukromý vesmír (2011). Dokument sama autorka označuje za „první, ještě neuvědomělý, časosběrný film." Další snímky z tohoto období, Dotek světla (1979), Japonská neděle (1981) či Z lásky (1988) pak představují dobové umělecké, divadelní a výtvarné prostředí, v němž poznáváme mnohé ze slavných osobností, jak je tomu i v případě vysoce hodnoceného snímku Dvě jubilea Jana Zrzavého (1976), jenž zachycuje pozdní život světového českého malíře. Starší snímky režisérky jsou dostupné pouze v českém jazyce.

Významnou část filmové přehlídky zastupují také televizní dokumenty, v nichž režisérka plně rozvinula svébytný zájem o příběhy osob v přelomových či nelehkých životních situacích. V cyklu Řekni mi něco o sobě se Helena Třeštíková poprvé setkává s postavou mladého kriminálníka Reného, jemuž v roce 2008 věnovala celovečerní snímek, který ji vynesl "evropského Oscara", cenu Prix Arte. Právě nejúspěšnější dokumenty, které se staly festivalovými hity a mezi které patří kromě snímku René (2008) také filmy Katka (2009) a Marcela (2006), tvoří jádro filmové přehlídky i dosavadní vrchol filmové tvorby režisérky. Snímky jsou opatřeny anglickými titulky. Unikátní filmový zážitek pro zahraničního diváka představují také výjimečně online uváděné cykly Manželské etudy (1987) a Manželské etudy po 20. Letech (2005), v nichž režisérka sledovala manželské páry od doby svatby po celých 25 let. Ve výběru retrospektivy nechybí ani nejnovější snímky, jakými jsou Soukromý vesmír (2011), Život s Kašparem (2013) či Vojta Lavička: Nahoru a dolů (2013).

Portál DAFilms.cz se u příležitosti filmové přehlídky rozhodl zjistit, jaký je nejoblíbenější divácký snímek Heleny Třeštíkové. Po celé dva týdny konání přehlídky je proto pro české diváky otevřeno hlasování, v němž mohou vybrat svůj nejoblíbenější snímek, který bude na závěr filmové přehlídky v pondělí 6. 10. od 20.45 hodin promítnut na speciálním filmovém večeru v kině Světozor za účasti Heleny Třeštíkové. Právě prostřednictvím hlasování mohou diváci získat jedinečnou šanci vyhrát jeden ze 40 volných vstupů na jinak uzavřený večer, během kterého režisérka povede rozhovor se slovenským dokumentaristou Petrem Kerekéšem a odhalí mnohé ze svého jedinečného filmového i osobního přístupu k dokumentární tvorbě.

Pro zahraniční diváky a ty, kteří nebudou mít to štěstí a nebudou se moci filmového večera s Helenou Třeštíkovou a Petrem Kerekéšem zúčastnit, pak portál DAFilms.cz na svých webových stránkách připravil rozsáhlý rozhovor s režisérkou.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít