MFDF Ji.hlava slaví své osmnácté narozeniny v dokumentární továrně!

Již po osmnácté se střed České republiky proměňuje ve festivalové centrum střední Evropy: Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava přichází! Užijte si velkolepou filmovou oslavu, která se v letošním roce nese v duchu továrních hal, a poprvé v historii festivalu sledujte samostatnou část hlavního filmového programu pouze virtuálně, v online dokumentární továrně DAFilms.cz od pondělí 20. do úterý 28. 10. zdarma!

Horko, hluk, stroje a nepolevující tempo - takový je tovární svět. Horko ve frontě na lístky, hluk na chodbách po filmových projekcích a nepolevující tempo promítacích strojů - takový je svět filmového festivalu. Proč se jeden z nejvýraznějších středoevropských festivalů rozhodl zahalit svůj osmnáctý ročník do dýmu továrních komínů? „Továrna je pro nás mnohovrstevnatou metaforou dnešního světa i znakem, který ukazuje, jak se naše společnost za posledních 120 let proměnila,“ vysvětluje volbu netradičního tématu ředitel festivalu Marek Hovorka. „V důsledku ekonomické krize i globalizace bylo mnoho fabrik po celém světě zavřeno, zatímco jiné tovární haly se často v jejich těsném sousedství stavějí na zelené louce. Takový pohled o naší současnosti vypoví víc než vnímání světa přes národní hranice," dodává.

Diváky však festival neláká pouze na výjimečný filmový zážitek, ale slibuje také setkání se zajímavými zahraničními hosty. Do Jihlavy zavítá držitel Zlatého leoparda z filmového Locarna Albert Serra, legenda jugoslávské černé vlny Želimir Žilnik či hvězda francouzského dokumentu Nicolas Philibert. Pomyslný vrchol filmového programu bude patřit rozsáhlé retrospektivě otce filipínského dokumentu Kidlata Tahimika, jenž se festivalu osobně zúčastní. Kdo se do jihlavské filmové továrny nechystá, ten může zažít jedinečné setkání s filmovými továrními halami prostřednictvím DAFilms.cz a pětice snímků festivalové sekce "Továrna v současném dokumentu"!

Industrializací zvrásněnou krajinu starého kontinentu v příběhu o nejisté budoucnosti, který tak přiléhavě sedí na současnou společnost, sleduje rumunský dokumentární snímek PATUL E STRICAT. Film, který zazářil na prestižním festivalu IDFA, zprostředkovává fenomén opuštěných továrních hal až na samou dřeň, stejně jako bez obalu obnažuje na první pohled nevinnou dětskou hru uvnitř trosek průmyslové budovy. Také výtvarně laděná esej umělkyně Lee Anne Schmitt CALIFORNIA COMPANY TOWN seznamuje diváky s měsíční krajinou opuštěných továren, tentokráte na západě Spojených států. Nostalgii a ztrátu iluzí, které s sebou přerušení průmyslové výroby přineslo, však balí do působivé estetiky obrazů 16 mm kamery.

Zájem o konkrétní lidské příběhy dominuje dalším dvěma uváděným snímkům POSLEDNIY LIMUSIN a DOWNEAST. Zatímco rytmus strojů jedné z nejstarších ruských automobilek ukrajuje monotónní pracovní dobu místních zaměstnanců, získává šestice hlavních hrdinů dokumentu POSLEDNIY LIMUSIN výjimečný úkol, na který průmyslový stroj nestačí - vyrobit poslední tři kusy ikonických sovětských vozů. Výjimečný úkol stojí také před hlavní postavou snímku DOWNEAST, americkým podnikatelem Antoniem Bussonem, jenž se v době ekonomické krize rozhodl do venkovské krajiny státu Maine navrátit tradiční průmysl. Proti jeho vizi se však nestaví pouze místní obyvatelé, ale také zákon. Kdo proti komu stojí? A nestojí náhodou moderní společnost sama proti sobě? Uzavírá téma továrny dokumentárně filosofické pátrání českého režiséra Víta Janečka ZÁVOD KE DNU.

Ochranné přilby s sebou, valí se na vás unikátní zážitek! Festivalová továrna MFDF Ji.hlava již po osmnácté posílá na filmových pásech mezi diváky originální dokumentární zboží!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít