Originální filmové Slovensko 2.0 překračuje hranice online a zdarma!

Velké oslavy čtvrtstoletí od rozplynutí komunistického mraku nad Československem si žádají také velká zamyšlení. Zatímco Česká republika na větší filmové zhodnocení demokratické dospělosti stále čeká, Slovensko se pyšní filmovým leporelem Slovensko 2.0, které v krátkých desetiminutových snímcích různorodých žánrů dohromady pospojovala desítka známých slovenských režisérů.

"Jaký je genetický, či programovací kód softwaru Slovensko? Jak se používá, jak se mění?" **, ptala se na začátku celého projektu dvojice slovenských producentů **Zora Jaurová a Mátyás Prikler. V roce 2013 uběhlo právě 20 let od doby, kdy Slovensko získalo svoji samostatnost na České republice a statusem demokratické země se pyšnilo ještě o několik let déle. Zdálo se proto lákavé i nevyhnutelné pokusit se o obecnou glosu turbulentního společenského dění, v mnohém příznačného pro postkomunistické země. Producenti se však rozhodli pojmout toto zamyšlení odlišně. Rozhodli se vyprávět jej prostřednictvím přitažlivého filmového média a za vypravěče zvolili hned deset známých, a v mnohém odlišných slovenských tvůrců.

Svoje rozhodnutí pustit se do projektu vysvětlují producenti následovně: „Slovensko, ako jedna z najmladších krajín v Európe, oslávilo v roku 2013 dvadsať rokov svojich moderných dejín. Dvadsať rokov prvého demokratického štátu na tomto území je dobrou príležitosťou pre rôzne typy reflexií, zamyslení, bilancovaní. V oblasti filmu je takáto príležitosť o to významnejšia, že krátka história slovenského filmu samostatnej éry zatiaľ priniesla skôr ojedinelé umelecké počiny, ako komplexný prúd kinematografie, ktorá by sa vyjadrovala k udalostiam, hýbucim spoločnosťou. Zároveň však na Slovensku existuje niekoľko generácií výrazných filmárskych osobností rôznych filmových žánrov.“

A právě přítomnost odlišných filmových tvůrců za kamerou dodává snímku Slovensko 2.0 jedinečnou žánrovou pestrost, sahající od animovaného, hraného a dokumentárního filmu až k experimentálním formám. Deseti krátkých desetiminutových snímků se ujali tři ženy a sedmička mužů - Viera Čákanyová, Zuzana Liová, Iveta Grófová, Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Peter Krištúfek a Miro Jelok.

Legenda slovenského dokumentárního filmu, Martin Šulík, si zvolil pro současné listopadové dny aktuální téma vzpomínky na Václava Havla. V krátkém snímku Pohreb prezidenta se zamýšlí nad smrtí Václava Havla jakožto momentem uzavření jedné společenské etapy, během níž společnost promarnila šanci naplnit humanistické ideály pospolitosti a solidarity.

Také další ze známých dokumentárních tvůrců, Peter Kerekes, se přiklání spíše k negativnímu vnímání současné slovenské společnosti, když prostřednictvím filmového vyprávění "Druhý pokus" uvažuje nad motivem příchodu cizí země do státu, jenž není schopný se o sebe dobře postarat.
"Slovensko pred 20 rokmi nebolo pripravené vládnuť si samo. A keď to pôjde takto ďalej, k demokracii sa dopracujeme tak o 200 rokov", tvrdí režisér nekompromisně.

Hrdina slovenské kinematografie, Juraj Herz, pak naopak divákovi nabízí komediální, až lehce satirický pohled na rodnou vesnici Kežmarok, do níž se jako její čestný občan vrací a prostřednictvím krátkého filmu odhaluje místa, s nimiž je prorostlá celá historie jeho rodiny.

**Sledujte online na DAFilms.cz od pondělí 17. do neděle 23. listopadu 2014 desítku originálních vyprávění z filmového alba Slovensko 2.0 zdarma! **

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.