MAJDAN - cenami ověnčená reportáž ukrajinské revoluce exkluzivně online a zdarma

První světová online retrospektiva režiséra Sergeje Loznitsy se dočkala velkolepého zakončení! Po dvoutýdenním uvedení desítky režisérových dokumentárních snímků nabízí portál DAFilms.cz od soboty 13. do neděle 21. prosince možnost zdarma exkluzivně zhlédnout Loznitsův poslední, aktuálně diskutovaný a cenami ověnčený snímek MAJDAN!

Ukrajinskou revoluci, která započala na přelomu zimy minulého roku jako protestní hnutí proti bývalému prezidentovi země Viktoru Janukovyčovi, ve filmu režisér zachytil pomocí dlouhých záběrů davových scén, které roztříštil momenty bezprostředního násilí střetů policie s demonstranty natočenými na mobilní telefon.

Proč se Loznitsa rozhodl právě pro tento režisérský přístup? „Je to lidové hnutí a já jsem ve svém snímku chtěl ukázat, že jeho předmětem je právě lid. Kdybych se zaměřil na jednotlivé postavy – na pouhé dvě, tři, čtyři, pět postav – už by se nejednalo o příběh celého národa. Už by to bylo jen o jednotlivých postavách…“ (Filmcomment, 3. 11. 2014)

Snímek, který byl premiérově uveden během zvláštní projekce na festivalu v Cannes, si již vysloužil několik mezinárodních ocenění. Hlavní filmovou cenu získal například na rumunském Astra Film Festivalu, naposledy pak zvítězil před několika dny na dokumentárním klání 55. ročníku italského Festivalu Dei Popoli v Miláně.

Nenechte si ujít aktuální světové dění v podání režisérské hvězdy Sergeje Loznitsy zdarma od 13. do 21. prosince na DAFilms.cz!

Upozornění:

Film je z důvodu licenční smlouvy dostupný v následujících zemích: Rusko, Ázerbajdžán, Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldávie, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán, Gruzie, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko, Izrael, Albánie, Rakousko, Finsko, Španělsko, veškeré státy Střední a Latinské Ameriky.


Jorge Silva Melo: Muž, jenž žije uměním

Seznamte se s dokumentární prací portugalského multižánrového umělce Jorgeho Silvy Mela jenž ve své umělecké dráze s lehkostí sobě vlastní kombinuje lásku k divadlu, literárnímu textu i filmovému médiu. Pronikněte do světa, v němž hlavní roli hrají umění a tvořivá podstata člověka. Sledujte dva dokumentární snímky autora pod taktovkou portugalského docalliančního festivalu Doclisboa v týdnu od 15. do 21. prosince zdarma!

Původem lisabonský rodák Jorge Silva Melo se svým jménem zapsal do moderní historie hned několika uměleckých disciplín, zatímco jeho životní cesty prokřižovaly hned několik evropských metropolí. Filmovému studiu se věnoval v britském Londýně, svoji divadelní práci piloval v Berlíně a Miláně, část pracovního života strávil v Paříži, až se roku 1995 vrátil do rodného Portugalska. Zde pak založil klíčové divadelní uskupení Artistas Unidos, jež předurčilo směřování portugalské divadelní tvorby na několik budoucích let.

I protože je Melova tvorba široce rozkročená mezi různorodé umělecké obory, mezi nimiž bychom našli také herectví a autorské psaní, stávají se tvůrčí puzení a proces vzniku uměleckého díla klíčovými motivy dokumentárních filmů, pod nimiž je autor podepsán. Před objektivem jeho kamery proto nacházíme významné portugalské, zejména pak výtvarné umělce, jejichž život a dílo Melo zkoumá jako jedinečný propojený celek, v určitém smyslu odrážející také aktuální společenské dění.

Tak postupuje, když sleduje osobní vztah jedince ke společenským událostem dokumentárním snímku António Sena – A Mão Esquiva, vzdávajícím hold jedné z klíčových postav portugalské malby druhé poloviny 20. století. Ten je doplněn o druhý snímek autora A Felicidade.

**Nechte se pozvat na dokumentární cestu za moderním portugalským uměním od pondělí 15. do neděle 21. prosince! **

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít