Doc no Rio: Brazilské kino online i offline

Seznamte se s originálním výběrem současné brazilské kinematografie Doc no Rio, jenž jen před pár dny oživil nábřeží portugalského hlavního města. Poznejte tvůrce brazilské střední generace, jejichž snímky se hravě přelévají mezi dokumentem a fikcí, zatímco si dobývají místo v katalozích prestižních filmových festivalů. Vychutnejte si online filmový zážitek, který v uplynulých dnech nabídl lisabonským divákům docallianční festival Doclisboa, na DAFilms.cz od 29. června do 5. července zdarma!

Přestože jsou podzimní říjnové dny, které již tradičně k dokumentárnímu svátku Doclisboa patří, před horkým létem ještě v nedohlednu, festival zatím rozhodně nespí a k životu probouzí i lisabonské nábřeží. Právě zde, v honosném prostoru národní památky Gare Marítima de Alcantara v historickém přístavu, se uskutečnila ve dnech od 26. do 28. června první přehlídka současného brazilského dokumentu Doc no Rio. O výběr nejzajímavějších snímků z mladé filmové scény se postarala brazilská kurátorka Maria Mendes, spjatá například se vznikem platformy pro rozvoj brazilského dokumentu Brazil Documenta či s největším domácím festivalem It's All True. První ročník slavil úspěchy, jak uspěje v online verzi?

Krátký brazilský film ve výběru zastupují hned dva projekty mladého tvůrce André Novaise Oliveiry. Třicetiletý režisér, jenž za svoji nedlouhou filmovou kariéru dokázal již dvakrát představit své snímky na filmovém festivalu v Cannes, do přehlídky vstupuje starším projektem GHOSTS a novější prací ABOUT A MONTH. V obou snímcích pracuje s jednoduchým zachycením běžné, místy až nudné každodennosti, která se však při druhém pohledu obrací v chytrou hříčku s fikčními prvky. Zatímco jsme v GHOSTS konfrontováni s neperspektivními životy dvou mladých absolventů, odehrává se před našima očima milostné a ekonomické drama. A zatímco sledujeme křehké rituály společné komunikace dvou milenců na začátku vztahu, přemýšlíme o míře manipulace, jíž se nám dostává v ABOUT A MONTH - hlavním hrdinou je totiž sám režisér se svojí skutečnou přítelkyní.

Do komplikované společenské situace dnešní Brazílie, silně postižené ekonomickou krizí a rozetnutou vedví mezi dramaticky chudé a bohaté vrstvy obyvatel, nechává nahlédnout režisér Adirley Queirós. Ve svém celovečerním snímku vychází z historie hlavního města Brazílie. Hlavní reprezentativní část země měla v době svého vzniku za úkol jediné - prezentovat progres a úspěch domácí společnosti. Jak se však vypořádat s těmi chudými a nepohodlnými, kteří se přicházejí tohoto úspěchu dotknout? Snímek HOOD MOVIE: IS THE CITY ONE ONLY? tak vypráví příběh města Ceilandia, které od doby výstavby nové Brasílie slouží jako "odkladiště" všech nemajetných a rasově nepohodlných obyvatel, kteří by snad snili o životě uvnitř metropole.

Poslední do programu vybraní brazilští tvůrci pomyslně dokonávají krok svých kolegů, když se téměř zcela odpoutávají od dokumentárního žánru směrem k fikci. Dvojici autorů Juliana Rojas a Marco Dutra zastupuje společný studentský snímek THE WHITE SHEET z roku 2003. Krátký tísnivý příběh o vyrovnání se se smrtí nemluvněte si vydobyl mezinárodní ohlas díky uvedení na prestižní přehlídce v Cannes.

**Poznávejte současný brazilský film napříč žánry, kontinenty i online a offline světem! **

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít