Brány FIDCampusu otevřeny!

Projděte se s námi online po chodbách FIDCampusu! Vstupte do prestižní společnosti talentovaných studentů a mladých tvůrců, kteří jsou od roku 2013 vybíráni francouzským docalliančním festivalem FID Marseille k intenzivnímu týdennímu workshopu i mezinárodní projekci vlastních snímků. Přehlídku nových talentů si zdarma vychutnejte v týdnu od 13. do 19. července exkluzivně na DAFilms.cz!

Uměleckými tituly nabité, již 26. filmové klání na břehu francouzského přístavu má festival FID Marseille úspěšně za sebou. Spolu s ním se za diváky a filmovými profesionály uzavírá také 3. ročník workshopové platformy FIDCampus, určené pro nejtalentovanější filmové studenty uměleckých škol, které od roku 2013 pečlivě vybírá tým marseillského festivalu. I v letošním roce se v týdnu od 29. června do 7. července sešlo dvanáct mladých tvůrců, aby se seznámili s fungováním světa filmových festivalů, možnostmi finanční podpory a získali rady i inspiraci od světově známých režisérů a producentů. Studenti vybraní k workshopu na Azurovém pobřeží přitom přijíždějí nejenom ze známých francouzských uměleckých škol v Paříži, Toulouse, Arles, Marseille či Aubagne, ale reprezentují také mimoevropské země – Maroko, Tunisko, Libanon, Egypt či Alžírsko.

Výběr 14 studentských titulů představuje účastníky všech tří dosavadních ročníků. Úvodní rok 2013 zastupuje například mladý tuniský tvůrce Sami Belhaj, jehož krátký černobílý snímek KHERTA využívá k úvaze nad uzavřeností rodné země v čase a prostoru metafory jazyka a života námořníků. Svůj krátký hraný film INTERVALLE v rámci prvního ročníku představila také režisérka Camille Pernin, bývalá studentka z Toulouse. Její intimní, bezeslovná momentka sleduje opatrné sbližování dvou mladých mužů. Ke stále aktuálnějšímu tématu odchodu ze zemí blízkého Východu pak v daném roce odkázal krátký snímek DEPARTURES bejrútského studenta Wissama Taniose.

Mezi skupinou vybraných talentů roku 2014 na sebe strhává pozornost především snímek AT LEAST WE'VE MET teprve sedmadvacetiletého srbského studenta Marka Grby Singha, jenž poodhaluje střípky z života bělehradského bezdomovce. Nejen, že se jeho autor zúčastnil prestižního setkání na půdě FIDCampusu, ale svůj film také úspěšně uvedl v premiéře na švýcarském docalliančním festivalu Visions du Réel, a následně pak na více než 40 filmových přehlídkách. Do sálů FID Marseille se Singh vrátil i v letošním roce, a to rovnou s celovečerním snímkem ABDUL & HAMZA v mezinárodní soutěži. Snímek, jenž se zde dočkal celosvětové premiéry a kladného přijetí, si odnesl zvláštní cenu v kategorii filmových debutů.

Šíři žánrů a vypravěčských filmových postupů dokazuje každý jeden z uváděných filmů. Do observace ulic festivalového Marseille se pouští místní student a participant workshopu z roku 2014 Julian Ballester, který v délce třiceti minut vypráví příběh transsexuálních prostitutů z CURIOL STREET, jejichž život se intenzivně proměňuje společně se změnou charakteru dané části města. Více performativní a intervenční přístup využívá tuniský student Dhia Jerbi, jenž se v krátkém filmu MARHOUJA vyrovnává s nečekanou změnou obsahu svého snímku i odchodem hlavního protagonisty. Pro inspiraci ze světa literatury pak sahá účastnice právě skončeného třetího ročníku, francouzská tvůrkyně Annabelle Amoros z Arles, která snímkem HUNTER’S MOON ohledává hranice lidské imaginace a testuje sílu legend a pověr.

Staňte se členy prestižního filmového FIDCampusu v týdnu od 13. do 19. července zdarma. Jeho brány jsou pro vás otevřeny 24 hodin denně!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít