Města a místa

S třetím týdnem studentského filmového léta si na své online mapě červeně zakroužkujte západní cíp Evropy. Naše kroky, směřující za poznáváním filmových škol z celého světa a snímků jejich studentů, totiž míří do Portugalska. Jak města a místa svých životů vidí studenti známé Escola Superior de Artes e Design z Caldas da Rainha? Výsledky filmového úkolu na téma „City Places“ sledujte zdarma od 20. července do 2. srpna na DAFilms.cz!

Vždy vás zajímalo, jak vypadá filmové studium, anebo jste jedním prošli a pátráte po srovnání? Pak využijte jedinečné příležitosti usednout do virtuální lavice filmové katedry Vysoké školy umění a designu v portugalském městě Caldas da Rainha. Středně velké město, nacházející se v centrálním Portugalsku nedaleko od pobřeží Atlantského oceánu, v sobě totiž kromě mnoha keramických dílen s dlouholetou tradicí ukrývá také rozsáhlý univerzitní kampus zasvěcený studiu umění. Kromě budoucích filmových tvůrců se tu na uměleckou dráhu připravují také výtvarní umělci, designéři a divadelníci.

Těm, kterým nejvíce učarovalo médium filmu, škola v rámci programu „Sound and Image“ nabízí studium filmové a televizní tvorby, nových médií, filmové techniky, střihu, produkce i dramaturgie. Komplexní příprava mladých talentů je pak lemována náročnými a originálními úkoly. Právě do jednoho z nich, zadání na téma „City Places“, s námi nahlédněte. Jak pozorně vnímáme město, do kterého se každý den vydáváme bojovat s každodenními úkoly? Nakolik barevně umíme vnímat šedivý prostor chodeb, kterými několikrát za den procházíme? A kolik příběhů může skrývat jedno místo, třeba náš pokoj, do kterého se každý den probouzíme?

Výběr několika krátkých snímků studentů třetího ročníku z Caldas da Rainha dosvědčuje, že místním filmovým tvůrcům pozornost, představivost a citlivost rozhodně nechybí. Konkrétní příběhy, ale také jen tiché observace detailů či experimentální ladění snímků ukazují na šíři jednotlivých autorských přístupů. Právě k experimentálnímu pojetí zadání se hrdě hlásí dvacetiminutový snímek mladého lisabonského rodáka Sérgia Roxa SO MANY EYES IN SO MANY PLACES, jenž s filmovou kamerou usedá do vlaku. Zatímco se za okny kupé neustále proměňují obrazy krajiny, proměňují se i tváře spolucestujících. Musí cesta vždy někam směřovat a jaké jsou možnosti vnímání času mezi bodem A a B? Přirozené setkání opuštěného prostoru s dětským zkoumavým návštěvníkem sleduje krátká práce Jessicy Ferreiry VIDENDUM ME. Zatímco na první pohled stojí altán zcela nehnutě, uvnitř jeho vodních útrob, do nichž nám dává autorka nahlédnout, je živo. Stejně živo, jako je náhle díky intuitivnímu procházení malé návštěvnice na jeho povrchu. Neustálý pohyb, prolínání hlasů i gest naopak definuje snímek TWO FOR ONE dvojice tvůrců Eduarda Caramuja a Vâniy Cabral, kteří se pouští do sledování jednoho dne základní školy a jejích obyvatel. Staňte se pozorovateli jedné školy i vy a zamiřte s námi do Escola Superior de Artes e Design de Caldas da Rainha!

Prozkoumávejte hranice vlastního města i hranice filmového vnímání ve společnosti portugalských filmových studentů od 20. července do 2. srpna zdarma.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít