Filmové eseje z jihu

Prodlužte si s námi filmovou dovolenou na evropském jihu ještě o jeden týden! Filmoví studenti nejmladší portugalské generace vám tentokrát předvedou, jak rozmanité mohou být výsledky tvůrčího zadání na téma "FILMOVÁ ESEJ". Prozkoumejte s námi v týdnu od 27. července do 2. srpna zdarma filmové ateliéry prestižní umělecké školy Escola Superior de Artes e Design z Caldas da Rainha a nejzajímavější snímky, které se za jejich dveřmi rodí.

Vždy vás zajímalo, jak vypadá filmové studium, anebo jste jedním prošli a pátráte po srovnání? Pak využijte jedinečné příležitosti usednout do virtuální lavice filmové katedry Vysoké školy umění a designu v portugalském městě Caldas da Rainha. Středně velké město, nacházející se v centrálním Portugalsku nedaleko od pobřeží Atlantského oceánu, v sobě totiž kromě mnoha keramických dílen s dlouholetou tradicí ukrývá také rozsáhlý univerzitní kampus zasvěcený studiu umění. Kromě budoucích filmových tvůrců se tu na uměleckou dráhu připravují také výtvarní umělci, designéři a divadelníci.

Těm, kterým nejvíce učarovalo médium filmu, škola v rámci programu „Sound and Image“ nabízí studium filmové a televizní tvorby, nových médií, filmové techniky, střihu, produkce i dramaturgie. Komplexní příprava mladých talentů je pak lemována náročnými a originálními úkoly. Právě s výsledky jednoho z nich na téma "filmová esej", které svou obecnou šíří patří k těm nejzáludnějším, vám exkluzivně přinášíme online.

Se zadáním vytvořit filmovou esej se studenti poprvé setkali na jaře letošního roku. Jeho cílem se stalo především vytvoření funkčního nástroje, který studentům dovolí rozvinout celkovou strukturu i detaily jejich vlastního výzkumu k závěrečným filmovým pracím, jimiž své studium zakončí. Eseje tak převzaly roli pomyslných "filmových zápisníků", jejichž stránky popsaly různobarevné obrazy inspirované především filmovými díly Alaina Cavaliera, snímkem "Scénario" Jeana-Luca Godarda či krátkým dokumentárním filmem Piera Paola Pasoliniho " Poznámky k filmu o Indii".

Jakých podob může nabývat esejistické filmové vyprávění? A o čem všem se dá filmem vyprávět? Nechte se překvapit a inspirovat pěticí filmových studentských prací od 27. července do 2. srpna 2015 zdarma!


Fotografie: EIME.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít