Sarajevské trefy do černého

Od 14. do 22. srpna proběhne v Sarajevu 21. ročník tamějšího filmového festivalu. Promítne 259 filmů z 57 zemí, a to i dokumenty. Pokud se do Sarajeva nemáte šanci dostat, podívejte se u nás zdarma online na pestrý výběr nejlepších kousků z předcházejících ročníků!

Sarajevský filmový festival, dnes největší festivalová událost jihovýchodní Evropy, vznikl v roce 1995 během válečné blokády Sarajeva a je jednou z výrazných filmových událostí i v celoevropském kontextu. Filmy v Sarajevu uvedli například Angelina Jolie, Orlando Bloom, Daniel Craig, Michael Fassbender, Kevin Spacey a další celebrity. Letos je jedním z festivalových hostů Benicio del Toro. Kromě hraných filmů ale dává Sarajevo Film Festival prostor i dokumentům. Letošní soutěž dokumentárních filmů obsahuje 4 světové premiéry bosenských filmů včetně nového počinu Jasmily Žbaničové a řadu dalších snímků z celé Evropy. Celkem se o dokumentární cenu uchází pestrá sestava 23 filmů.

Na portálu DAFilms vám do neděle 16. srpna nabízíme výběr úspěšných dokumentů, které v Sarajevu zazářily na předcházejících ročnících. Vybrali jsme je pro vás ve spolupráci s dramaturgy festivalu.

24 BUCKETS, 7 MICE, 18 YEARS je rumunský film oceněný na mnoha světových festivalech. Dvojice Imre and Piroska žijí chudě a v ústraní. Sní o výhře v loterii, která by je zprostila každodenní dřiny při výrobě dřevěného uhlí. Ruší je jen turisti, kteří chtějí vidět jejich neobvyklý, skromný život. Jak jejich život plyne, zobrazuje ve svém dokumentu Marius Iacob.

I inženýři nebo ajťáci se můžou zamilovat. Snaží se je o tom přesvědčit hrdina filmu ALGORITMUS LÁSKY matematik Atanas. „Možná to nebude Claudia Schiffer, ale bude to stát zato na celý život,“ říká těm, kteří u něj hledají radu. Bulharský režisér Tonislav Hristov ve svém filmu nabízí velmi vtipný pohled na rozdíly mezi pohlavími, seznamkové rady i schůzky naslepo.

SCANDAL režisérské dvojice Eltona Baxhaku a Eriony Cami je vůbec první film o LGBT komunitě, který kdy vzniknul v Albánii. Vypráví o tom, jak si komunita sama sebe začíná být vědomá a jakými akcemi o sobě dává vědět. Patří mezi ně i přemalování laviček naproti prezidentskému paláci na duhovo...

Tiha K. Gudac ve filmu NAHÝ OSTROV pátrá po tom, co se dělo s jejím dědečkem během čtyř let, kdy byl nezvěstný. On sám to totiž nikomu až do své smrti neprozradil a v rodině se o minulosti nesmělo po celých šedesát let mluvit.

Jak má vypadat šťastné dětství? Tuto otázku si položil režisér Matija Vukšić. Odpovědí jsou čtyři příběhy z filmu CHILDREN OF TRANSITION. Ten sleduje osmiletého fotbalistu, který společně s celou rodinou zoufale čeká na začátek své vysněné, slavné sportovní kariéry v FC Barcelona, i dívky, vystavené šikaně ve škole nebo na sociálních sítích.

Provokativní 12minutový FILM SKUTEČNÉHO MUŽE ukazuje nebezpečnou fascinaci všudypřítomnými zbraněmi. Nebojsa Slijepčević údernou kombinací zvuku a obrazu míří k podstatě problému, který zdaleka nemají jen balkánské národy…

AUTOFOCUS, který natočil režisér Boris Poljak, nápaditým způsobem sleduje choreografii turistického hemžení u historického kostela sv. Mikuláše. Banální dění se přetavuje ve výsostnou kinematografickou podívanou, kterou promítlo nejen Sarajevo, ale i další festivaly včetně Karlových Varů a docalliančního festivalu Visions du Réel.

Unikátní vhled do romské komunity nabízí filmem TURN OFF THE LIGHTS Ivany Mladenovic. Násilí, ženy, ale ani pocity viny nejsou cizí charismatickému Alexovi, okolo kterého se příběh trojice mužů propuštěných z vězení točí.

Vyberte si téma, které vás zajímá, a sledujte svůj dokument kdykoli od pondělí 10. do neděle 16. srpna zdarma.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít