Přinášíme dávku severské nálady i smyslu pro humor z helsinské univerzity Aalto

Filmová, televizní a scénografická katedra ELO je součástí Akademie múzických umění na helsinské Aalto University a jde o jedinou finskou filmovou univerzitu. V hraných i dokumentárních filmech si dává záležet na vizuální stránce a filmové řeči svých projektů, ať už natáčených digitálně, nebo na filmovou surovinu. V řadě filmů jako diváci jasně rozeznáme to, co bývá označováno jako severská nálada.

Co to znamená být radikál? Muslimský radikál? Svým filmem RADICAL se po tom ptá Sanni Priha sledující Abeer, oddanou jordánskou muslimku pracující v neziskové organizaci a rádiu "Heaven".

Čínští tvůrci soch z ledu přijíždějí do Finska, aby zpestřili život lyžařského střediska. Huang Shen, mladý Číňan už má dost pandího kostýmu, ve kterém coby chodící reklama lákal k návštěvě sochařského parku. Kulturní střetnutí s notnou dávkou finského humoru přináší Ilkka Rautio ve filmu WONDER WORLD OF ICE.

Dva filmy má v našem výběru režisér Jussi Lehtomäki. BEHIND THE BLUE LINE přibližuje tenkou hranici mezi vítězstvím a porážkou, sportovními bitvami a národním povědomím o válečné historii. OUT IN THE WOODS, jeho druhý film, který můžete vidět na DAFilms.cz, je filmovou hrou s klasickou pohádkou o Jeníčkovi a Mařence, které chudý dřevorubec pošle do lesa. Film bere publikum přímo do centra dramatických událostí.

Stárnoucí Seppo ve filmu MY GODFATHER, HIS THAI BRIDE AND ME si najde Thajku. Chce si ji vzít a žít s ní ve Finsku. Do Thajska s ním odjíždí Wille Hyvönen, jeho kmotřenec a hlavně režisér filmu. V roli křena má o trvanlivosti a poctivosti vztahu značné pochyby. Do filmu zasahuje stejně jako jeho dva protagonisté…

Salla Sorri, režisérka hraných i dokumentárních filmů, si za téma filmu CONNECTION vybrala baby dance, který má za cíl posílit vztahy rodičů a miminek, se kterými se ještě nelze domluvit jazykem dospělých. Vychází z myšlenek filozofky Kirsti Määttänen.

Režisérka Elli Rintala se zaměřuje na vztah člověka, přírody a technologií. Z její tvorby vám nabízíme snímek VIA AIR. Ten se odehrává na helsinském letišti, které se neustále zvětšuje, zatímco svět propojený dopravou i technologiemi se zdá být menší a menší…

Nájezdy sezonních sběračů lesních plodů do Laponska slouží jako výchozí bod filmu HOW TO PICK BERRIES, ve kterém Elina Talvensaari sleduje nejen situace z toho vznikající mezi obyvateli a sezonními sběrači, ale také některé aspekty globalizovaného světa vůbec.

Podívejte se na 8 finských filmů z Aalto University zdarma na DAFilms. Celý týden až do neděle 13. září.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít