My Street Films odkrývá příběhy vaší ulice, města a okolí

Ještě než sebe a své kamery uložíte k zimnímu spánku, podívejte se, co přinesla letošní úroda My Street Films. Projekt, který vyzývá širokou veřejnost k natáčení krátkých snímků ze svého okolí, se v roce 2014 rozšířil ze své britské domoviny do České republiky, odkud se v roce 2015 rozrostl dále na Slovensko, do Polska a Maďarska. Od 30. listopadu do 6. prosince můžete v teple domova sledovat ty nejlepší snímky ze středoevropských ulic zcela zdarma.

Tento týden máte jedinečnou možnost srovnat, jaká témata rezonují na středoevropských ulicích a jak své krátké dokumenty pojali vítězové české, slovenské a maďarské soutěže. Českou republiku v tomto klání reprezentuje film Stopovaná režisérky Petry Krejčové. Autorka se v něm vydává na napínavou výpravu po šipkách, které označují plzeňské fasády. Šipky ale nemusí být jen prostými ukazateli směru, ale mohou také poukazovat na dobu svého vzniku. Tušíte, o čem vypovídají tyto jednoduché symboly?

Slovenskou vítězkou je Monika Vaškorová, která se ve svém filmu Zberatel’ka správ vydává do vísky Modrý Kameň, na jejíž příběhy a problémy nahlíží z perspektivy hlavní protagonistky – poštovní doručovatelky, která se během svých pochůzek dozvídá o svých sousedech víc, než jen jejich jména a adresy. Při sledování krátkých rozhovorů si tak můžete sami vytvořit obraz o životě na slovenském venkově, aniž by vám film podsouval vlastní sociálně-kritický náhled na místní komunitu. V kategorii přihlášených námětů, které pak autoři mohli konzultovat s profesionálními dokumentaristy, zvítězil snímek Vtáčnik alebo list developerovi režisérky Evy Križkové. Snímek se zde věnuje dilematu, které patrně někdy musí řešit všechny rostoucí metropole: jak si poradit se zbytky přírody na okraji města, který je zároveň ideálním místem pro lukrativní stavební parcely? Na poměrně malém prostoru se tu střetávají zájmy zahrádkářů, starousedlíků a milovníků přírody, kteří se nechtějí vzdát posledního kousku městské divočiny, na druhé straně tu vystupují developeři a městští „přistěhovalci“, již si zde chtějí vybudovat úhlednou rezidenční čtvrt v klidné části města, leč na dohled od centra.

Maďarskou soutěž reprezentuje snímek Szép Új Világ inspirovaný románem Skvělý nový svět Aldouse Huxleyho. Dynamické záběry zde skládají mozaiku současné Budapešti, kde byste opět nalezli vše, co v ostatních evropských metropolích: historické monumenty, nablýskané novostavby a zbytky městské zeleně. Ve městě samozřejmě nemohou chybět lidé, ať už to jsou náhodní kolemjdoucí, turisté, bezdomovci nebo účastníci masových demonstrací, které ovládají město svou davovou psychózou. Je tenhle moderní a rychle tepající život velkoměsta skutečně předzvěstí konce civilizace tak, jak si ho představoval Aldous Huxley?

Pokud po tomto výletě střední Evropou získáte chuť na další objevy, můžete vybírat ještě z mnoha dalších destinací. Poetiku pražského Vítkova vystihuje barmská studentka Khin Khin Hsu ve svém filmu The Place. Tomáš Luňák a jeho snímek Sonda nahlíží architektonickým okem na památník Tomáše Bati ve Zlíně. Jaroslav Kratochvíl spolu s účastníky workshopu natočil portrét kina Elektra, bývalého největšího kina v Československu, a jeho posledního promítače Jiřího Kordy. S Marií Lukáčovou si můžete zameditovat nad tématem hranic a národní identity, s Lenou Kušnierikovou zas o závislostech a smysluplnosti městského plánování. A na závěr se můžete podívat na krátký snímek, který pro My Street Films natočil Filip Remunda: skrze policejní záznamy zde sleduje havárii vody, ale i příběh ztracené peněženky a muže, který na Letné masturboval v koruně stromu. A tak si uvařte teplý nápoj, zabalte se do deky a podívejte se, co přineslo letošní jaro a léto na středoevropských ulicích.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít