This Is Not a Film / Není to film. Panahí zdarma na DAFilms

DAFilms přináší na tento týden první film, který po zákazu natáčení připravil íránský filmař Jafar Panahí s kolegou Mojtabou Mirtahmasbem. Podívejte se na "Není to film" do 24. ledna zdarma.

„Snímek je samizdatovou filmovou básní a obhajobou kinematografie a svobody. Jedinou možnou odpovědí je pohrdání vládními tyrany a byrokraty, kteří se proti Panahímu semkli ,“ napsal o snímku Peter Bradshaw pro britský Guardian.

Jafar Panahí, jedna z klíčových postav íránské nové vlny, autor filmů jako Ofsajd a Bílý balónek, vítěz benátského a locarnského filmového festivalu za filmy Zrcadlo a Kruh, byl ve své rodné zemi v roce 2010 odsouzen k 6 letům vězení a dostal zákaz 20 let natáčet filmy. Pod mezinárodním tlakem byl trest vězení zmírněn, ale zákaz natáčet filmy trvá. Panahí přesto pokračuje v tvorbě. Není to film byl jeho prvním snímkem natočeným v této situaci. Panahí film natočil doma společně s dokumentaristou a svým přítelem Mojtabou Mirtahmasbem. Podle jejich informací film vyvezli z Íránu na externím disku ukrytém v dortu. Jeho třetí film Taxi Teherán vloni zvítězil na berlínském festivalu.

„Jestli toto není film, tak bych prosil ještě víc takových nefilmů,“ uzavírá svůj text o Není to film pro časopis Film Comment Phillip Lopate. V něm komentuje také originální útvar filmu na pomezí dokumentu a hraného filmu: „Premisou je, že sledujeme nestrojený film z domácího prostředí zachycující den v životě Panahího, který čeká na konečné rozhodnutí soudu. Ve skutečnosti film vznikal během celého týdne – některé části měly scénář, jiné byly načrtnuty v hrubých obrysech a další vznikly šťastným řízením osudu – a to pomocí kamery s vysokým rozlišením a kamery mobilního telefonu s nízkým rozlišením. Navzdory zrnitosti záznamu z mobilu působí celek plynulým dojmem. (…) Íránský film často pracuje s podobnými sebereflektujícími postupy, v nichž se střetává metarealismus s neorealismem. Panahí hovoří o práci s neherci a obdivuje, jak často přijdou s překvapivými řešeními, která by jeho samotného nenapadla, případně odmítají „lež“ hraní. Tímto způsobem ho vlastně režírují. Tentokrát se však hercem stává on sám, režíruje sám sebe a velmi dobře se mu daří oživit situaci, která mohla být poměrně statická.“

Ať už Není to film je film, nebo není, ať už je dokumentární, nebo ne, ať už jeho název spíš odkazuje na Michela Foucaulta, nebo je vtípkem na účet íránského establishmentu a jeho zákazu, podívejte se na něj!

A podívejte se na DAFilms taky na další íránské filmy.


Snímek je dostupný zdarma pouze v České republice. Z důvodu licenčního omezení není film dostupný v následujících zemích: Argentina, Austrálie, Rakousko, Belgie, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Kanada, Chorvatsko, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Chile, Írán, Izrael, Itálie, Japonsko, Kosovo, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Makedonie, Mexiko, Černá Hora, Nový Zéland, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rusko, Srbsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko, Turecko, Spojené království, Uruguay, USA.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít