Poslední sláva vítězům FID Marseille 2015

Do slavnostního zahájení 27. ročníku docalliančního francouzského festivalu FIDMarseille zbývá již jen pět týdnů. Následně se sluncem rozpálený přístav zabalí do červenobílých festivalových vlajek a mezinárodnímu publiku nabídne útočiště v chladných kinosálech. Jako vždy však FIDMarseille nenechá své diváky odpočívat, ale naservíruje jim silnou dávku umělecky náročného a kritického filmu. Nežli poznáme nové hvězdy od Azurového pobřeží, provolejte s námi od 6. do 19. června naposledy slávu festivalovým vítězům z roku 2015!

Přestože vůněmi a barvami protknutý přístav Marseille nabízí mnohé krásy a dobrodružství sám o sobě, v týdnu od 12. do 18. července se promění především v kulisu hlavní události letní festivalového sezony, 27. ročníku FIDMarseille. Ten, jako již tradičně pod uměleckým vedením Jeana-Pierra Rehma, představí přes 130 nových snímků a budoucí ročník ozvláštní specifickým zaměřením na kinematografickou práci korejského režiséra Hong Song-sooa, jemuž bude věnována hlavní filmová retrospektiva doplněná o mnohé diskuze i režisérovu masterclass. Kromě rozsáhlého filmového programu festival nabídne také své vlajkové programy FIDLab a FIDCampus. Již 8. ročník FIDLab ocení jednoho z tvůrců jedenáctky vybraných snímků, kterým přehlídka umožňuje intenzivně rozvíjet vlastní filmový projekt pod vedením předních odborníků. Platforma FIDCampus pak dlouhodobě cílí na studenty středozemních filmových škol, jimž nabízí jedinečnou možnost vzdělání a péče o jejich první profesionální počiny.

Nežli se však rozsvítí promítací světla očekávaného nového ročníku, připomeňte si jedenáct snímků, které v náročné filmové soutěži uspěly v roce 2015 a odnesly si jednu z prestižních cen. Tou nejvyšší, hlavní cenou v mezinárodní soutěži, se pyšní impresionisticky laděný titul ENTRELAZADO režiséra Riccarda Giacconiho. Zatímco náš běžný pohled přes den zachytí tisíce jednotlivin, Giacconiho kamera dokáže nacházet spojitosti v nejmarginálnějších projevech života, mezi nimiž buduje spojení, která nás zavádí na samou hranu fyzikálně experimentálního pohledu na okolní svět. Z hlavní ceny v domácí, francouzské soutěži, se v uplynulém roce těšil Hassen Ferhani, jehož oceněný snímek FI RASSI ROND-POINT zavádí diváky do prostředí alžírských jater. Namísto krvavých výjevů však prostředí slouží jako divadelní scéna, která nám dovoluje poznávat specifické mužské univerzum postav, které v daném prostředí běžně existují.

Začátek úspěšné festivalové cesty se v roce 2015 podařil nastartovat dvěma snímkům oceněným v kategorii filmových prvotin. Hlavní cenu si odnesla německé autorka Alexandra Gerbaulet za středometrážní SCHICHT. Snímek, v němž režisérka odhaluje pohnutou válečnou historii rodného města Salzgritter, nevynechává z komediálně laděného pátrání ani její vlastní rodinu. Zvláštní uznání poroty připadlo dokumentu ABDUL & HAMZA mladého srbského režiséra Marka Grba Singhy, jenž zachycuje pohnutý osud dvou somálských imigrantů na srbsko-rumunských hranicích.

Zisk výjimečného ocenění Camira Prize, které je spojováno se snímky výrazného politického zaměření a přínosu, oslavoval během 26. ročníku argentinský režisér Jonathan Perel za filmovou esej TOPONIMIA. Prostřednictvím pečlivé observace urbanistického plánu rozvoje měst a vesnic, které v Argentině vznikaly v době diktátorského režimu, Perel vypráví příběh neúspěšného osvobození z roku 1974 a urbanismus, zdánlivě přehlížený prvek našich každodenních životů, představuje jako klíčový nástroj politické represe.

Sledujte zdarma ve dnech od 6. do 19. června jedenáct festivalových vítězů 26. ročníku přehlídky FIDMarseille a chystejte se na seznámení s novými hvězdami ročníku budoucího!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít