Natalie Bookchin: Long Story Short

Využijte jedinečné příležitosti zhlédnout zdarma vítězný snímek letošního ročníku prestižní francouzské přehlídky Cinéma du Réel LONG STORY SHORT! Prostřednictvím emociálně otevřených videoblogů nahlédněte do života lidí, kteří navzdory stigmatu bezdomovectví a chudoby nepřestávají usilovat o společenské přijetí. Sledujte v týdnu od 18. do 24. července výjimečný filmový počin slavné americké videoumělkyně Natalie Bookchin, který se vědomě vzpírá estetice dokonalých filmových obrazů i síle společenských předsudků.

Natalie Bookchin představuje jednu z nejvýraznějších osobností současné americké videoartové tvorby. Držitelka mnoha významných mezinárodních cen a stipendií, rodačka z New Yorku a pedagožka na Rutgers University, pravidelně vystavuje své videoprojekty a instalace v nejprestižnějších světových galeriích, jakými jsou MoMA, Whitney Museum či londýnská Tate Gallery. Její výrazné úspěchy v exkluzivním světě umění však ostře kontrastují se zájmem umělkyně o současnou společenskou situaci, již chápe jako výsledek vyostřených ekonomických a politických vztahů a kterou popisuje s nekompromisní upřímností. Právě nevyumělkovanost, snaha o co nejčiřejší výpověď, jež vychází z nitra samotného problému, se odráží také v estetice projektů Bookchinové. Syrové technologické obrazy pořízené počítačovými kamerami, kamerami bezpečnostních agentur či mobilními telefony - tedy obrazovkami, jež charakterizují komunikaci v digitální společnosti - se v rukou umělkyně stávají nástrojem kolektivního hlasu, jenž promlouvá o problémech současnosti.

Právě koláž digitálních obrazů, konkrétně pak vlogů (videoblogů), tvoří základ snímku LONG STORY SHORT. Vítězný snímek letošního ročníku přehlídky Cinéma du Réel svoji úspěšnou festivalovou cestu zahájil na konci února 2016, kdy se dočkal světové premiéry během tradiční filmové události Doc Fortnight v newyorské galerii MoMA. Vizuální projekt vypráví stovky osobních příběhů lidí z oblasti San Francisco Bay a Los Angeles, kteří ve svém každodenním životě musí bojovat s chudobou, ztrátou domova a v neposlední řadě pak s odsouzením společnosti. Umělkyně s každým z mluvčích osobně natočila jeho výpověď podanou formou videodeníku, který nečekaně obrací dosud zavedenou situaci. Experty na témata chudoby a bezdomovectví se tu totiž stávají sami zpovídaní, a přebírají tak pozici veřejných mluvčích těchto problémů, již dosud zastávali především politici a odborníci ze státních či neziskových organizací.

Unikátní filmový počin započal již v roce 2011, kdy byla Natalie Bookchin oslovena neziskovou platformou sociální pomoci Tipping Point Community sídlící v San Franciscu k natočení videa určeného pro výroční fundraisingový večer. Z malého projektu volného zadání postupně vyrostl soukromý archiv výpovědí, který mohla autorka nechat do podoby intenzivní obrazové koláže vyrůst díky finanční podpoře MacArthur Foundation Documentary Film Grant. Samotné natáčení výpovědí pak probíhalo v období dvou let 2012 a 2013.

V celku autorčiny tvorby snímek LONG STORY SHORT představuje další krok v prozkoumávání nových forem vyprávění, tématu sdílené ekonomie a estetiky nedokonalých technických obrazů, jimž se umělkyně začala poprvé věnovat již v letech 2005, kdy pracovala se záběry neznámých krajin pořízených bezpečnostními kamerami. Obsahově pak projekt dále o nové perspektivy obohacuje stále aktuálnější situaci stírání hranice mezi soukromým a veřejným prostorem, a nabízí tak další střípek do kritické mozaiky nahlížení na problémy současné globální ekonomie.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít