Asie co by kamenem dohodil

Díky přehlídce favoritů Tchajwanského mezinárodního festivalu dokumentárních filmů to máme do Asie na "doklik". Vůbec poprvé nabízíme festivalový výběr asijských filmů, streamujte je zdarma od 12. do 25. září na DAFilms.cz.

TIDF patří k prestižním akcím, které prezentují to nejlepší, co asijský dokument nabízí. Jak moc může být tento žánr různorodý dokazují i filmy v našem online dokumentárním kině. Chung Chuanův Face to Face lze například charakterizovat jako film o skupině životních looserů, kteří v reálu na první pohled nic nedokázali, ale na ten druhý přesto budí důstojnost. Snímek 4891 Huanga Ting-Fua pro změnu interpretuje všudypřítomné pouliční kamery jako stroje přenášející záznam bez jakýchkoliv emocí. A podobně objevné jsou i snímky Listen Darling od Su Ming-yena nebo Mountain Spirits od dvojice Kuo-liang Chiang a Singing Chen. Vizuální pastvou je pak introspektiva Hometown Boy, pod níž je podepsán režisér Yao Hung-I.

V případě samotného Tchaj-wanu je zajímavá i historie místního dokumentu. Souvisí s tzv. Green Teamem působícím v letech 1986-1990. Jedná se o nejdůležitější období tchajwanské demokracie. Lidé na tomto ostrově vyšli do ulic, aby demonstrovali za svá práva a svobodu. A zmíněná skupina filmařů zachytila celé toto hektické období prostřednictvím 120 dokumentárních filmů. „Reflektují lokální události, ale jejich odvaha a pravdivost osloví i dnes. Inspirovali řadu dalších tvůrců,“ ozřejmuje Wood Lin, programový ředitel festivalu. Tchajwanské dokumenty zaštiťuje platforma Taiwan Docs, která spadá po Tchajwanský filmový institut a která je i partnerem zmíněného festivalu – jejím cílem je vytvářet zázemí tamějším filmařům. Chcete vědět víc? Ok.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít