Svět, kde žije Číslo 5

Lidská posedlost umělým životem má dlouhou tradici. Od monstra dr. Frankensteina přes roboty Karla Čapka k zákonům robotiky Isaacu Asimovi. Realita však stále zaostává za vědeckou fantastikou, a tak je doba, která bude řešit otázku volebního práva pro domácí robotické vysavače, zatím ještě v nedohlednu. A nebo snad ne? Zapomeňte na Transformers i Hvězdné války a vstupte do skutečného Světa robotů. Prvních 50 diváků uvidí film v tomto týdnu zdarma.

Robot World je druhým dílem ohlášené filmové trilogie německého režiséra Martina Hanse Schmitta na téma „technologie-mysl-evoluce“. Jako první část tohoto projektu uvedl Schmitt v roce 2008 film Dálniční svět (Highway World). Tento střihový filmový esej se zamýšlí nad způsoby lidské mobility v současné společnosti. Záměrně vypouští jakýkoliv komentář a spoléhá se přitom pouze na sílu obrazů doprovázených atmosférickou hudbou. V tomto „hymnickém“ stylu pokračuje Martin Schmitt i ve světě robotů. Stejně jako v předchozím případě podává druhý díl své esejistické trilogie v podobě pestré vizuální koláže. Obrazový materiál pro film pochází především z archívů světových technických univerzit a soukromých firem, průmyslových veletrhů i vojenských laboratoří. Martin Schmitt pak z těchto zdrojů sesbíral úctyhodných 122 hodin záznamů, které se následně pokusil přeměnit na šedesát minut trvající poetickou vizi „evoluce robotů“.
Jakkoliv se ve filmu nedá vystopovat jednotná narativní linie, jeho „evoluční“ záměr je přesto zřetelný. Snímek má strukturu jakési otevřené spirály, cyklicky se vrací k jednotlivým stádiím vývoje robotů, které však neustále variuje a posouvá. Roboti podle Schmitta prochází podobným vývojem jako život obecně – od jednoduchých „spínačů“ (jakýchsi buněk) až k družstvu kybernetických fotbalistů, od prvních pokusů napodobit lidskou dlaň po humanoidní houslistku. Tento vpravdě „mechanický balet“ doprovází výrazná hudba anglického houslisty a skladatele Matta Howdena, která dotváří celkové „hymnické“ pojetí. Jako by tak režisér chtěl navázat na slavnou Quatsi trilogii Godfreye Reggia (kongeniálně doprovozenou hudbou Phillipa Glasse), jež svým způsobem re-definovala dokumentaristický žánr filmu-ódy.
Ve filmu Robot World se vedle komparzu v podobě anonymních automatických paží, mechanických linek, chirurgických nástrojů a domácích pomocníků objeví také řada skutečných robotích celebrit. Mezi slavnými postavami reálného robo-univerza jakými jsou např. Asimo, HRP-2 a Justin nemůže chybět také Hiroši Išiguro se svým dokonalým robotickým dvojníkem. Podivínský japonský vědec je mj. jedním z hrdinů dánského filmu Mechanical Love. Divácky velmi úspěšný film režisérky Phie Ambo, který podstatně klasičtější formou než Schmittův film popisuje, jak vznikají emocionální vazby lidí k robotům, naleznete také v nabídce portálu DAFilms. V týdnu od 9. do 15. ledna jej navíc můžete zhlédnout zdarma.

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.