Otec a Táta

Když vám po nešťastně zemřelém otci zůstane krabice s třemi tisíci negativů, máte na výběr ze dvou možností. Buď ji uložíte pod postel a spolu s ní se pokusíte pohřbít i své vzpomínky, nebo se vrhnete po hlavě do bolavé minulosti a natočíte o tom film. A nebo rovnou dva. Filmy švédského režisére Erika Bäfvinga Boogie Woogie Daddy a Inbetweener streamujte v týdnu od 9. do 15.4. zdarma na Dafilms.

V Jarlovi Bäfvingovi, úspěšném manažerovi průmyslového závodu a nadšeném fotografovi-amatérovi, se z pohledu jeho mladšího syna skrývali dva rozdílní muži. Jedním byl zachmuřený, uzavřený, doma věčně nepřítomný Otec, z kterého se však o víkendech a rodinných dovolených stával usměvavý (boogie-woogie) Táta. Ten druhý zpíval, hrál na piano a uměl každého rozesmát. Když bylo Erikovi patnáct let, tak zasmušilý Otec, z kterého už v tu dobu táhl alkohol, otevřel okno ve své honosné kanceláři v nejvyšším poschodí a vyskočil z něj ven. Erikova oblíbeného Tátu odnesl s sebou. Byli pryč, oba dva, a jejich (jeho) místo v životě náctiletého Erika a jeho sourozenců zůstalo opuštěné a děsivě prázdné.
K bolestivému okamžiku svého dospívání se švédský střihač a dokumentarista Erik Bäfving vrátil ve své filmové tvorbě hned dvakrát. Poprvé v roce 2002 filmem Boogie Woogie Daddy, podruhé o devět let později ve snímku Inbetweener. V obou dvou případech tou samou formou – minulost rekonstruuje pomocí fotografií z bohatého domácího archívu, který po sobě Jarl Bäfving zanechal místo dopisu na rozloučenou. Zatímco první film se věnuje především postavě otce („otců“), v následném „pokračování“ se režisér noří víc do svého vlastního (tehdejšího i současného) nitra. Popisuje své vlastní pocity a myšlenky a s odstupem kriticky hodnotí nešťastný způsob, jakým se chtěl se zmizením otce ze svého života vyrovnat. S tématickým posunem se obohacuje také rejstřík vyjadřovacích prostředků filmu. K fotografiím z rodinného alba přidává Bäfving své vlastní (mimochodem velmi zdařilé) kresby, které přesvědčivě umocňují už tak intenzivní divácký zážitek.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít