Single Shot Indonesia

Už víc jak deset let se holandský režisér Leonard Retel Helmrich vrací do vlasti svých rodičů, aby pozoroval a natáčel proměny Indonésie v překotných letech ekonomické a kulturní globalizace. Portál Dafilms nyní uvádí všechny tři filmy jeho slavné dokumentární trilogie (včetně zatím posledního dílu – Position among the Stars). Na pozadí napětí v indonéské společnosti odehrává se před Helmrichovou kamerou život rodiny Shamsudinnových, která v chudinské čtvrti Jakarty prožívá svůj každodenní příběh práce a starostí, vzájemné lásky i nevraživosti. V týdnu od 21.5. navíc můžete první dva filmy trilogie – Oko dne a Shape of the Moon shlédnout zdarma.

Už víc jak deset let se holandský režisér Leonard Retel Helmrich vrací do vlasti svých rodičů, aby pozoroval a natáčel proměny Indonésie v překotných letech ekonomické a kulturní globalizace. Portál Dafilms nyní uvádí všechny tři filmy jeho slavné dokumentární trilogie (včetně zatím posledního dílu – Position Among the Stars). Na pozadí napětí v indonéské společnosti odehrává se před Helmrichovou kamerou život rodiny Shamsudinnových, která v chudinské čtvrti Jakarty prožívá svůj každodenní příběh práce a starostí, vzájemné lásky i nevraživosti.
Leonard Retel Helmrich proslul mezi filmaři svým originálním technickým přístupem k dokumentaristickému natáčení. Speciální jím samotným zkonstruovaná kamerová technika mu umožňuje plynulý a nezvykle flexibilní pohyb kamery v rámci jednoho záběru. Režisér pro svoji „hračku“ našel i estetické opodstatnění, manifest jeho filmového stylu se jmenuje „Single Shot Cinema“. Helmrich je přesvědčen o tom, že možnost změnit úhel či velikost záběru pouhým pohybem kamery bez nutnosti střihu je de facto skoro k dokonalosti dovedeným principem „cinema verité“, tedy maximalizací filmového realismu. Helmrichových ideálem je stát se jakýmsi „vševidoucím“ pozorovatelem aktuálně se odehrávající situace. Pozorovatelem, kterému nic neunikne, a který se může svobodně a nezávisle na své vlastní fyzické omezenosti rozhodnout z jakého úhlu pohledu se bude ději, jenž se před ním odehrává, věnovat. „Neomezený“ pohyb kamery prostorem je jistě snem většiny filmařů a nutno dodat, že Helmrichovi se v rámci standardů dokumentárního natáčení (bez využívání inscenace či postprodukčních triků) daří dosahovat pozoruhodných výsledků.
Hlavní silou jeho filmového stylu však nejsou efektní kamerová „čísla“ (která občas na sebe strhávají přílišnou pozornost a stávají se tak samoúčelnými), ale univerzální jazyk, jakým jeho díla promlouvají. Jakkoliv může mnoha divákům připadat indonéská kultura snad až příliš exotická, Helmrichovo citlivé vyprávění o životě sedmdesátileté Ramidjan, jejích dvou dospělých synů a vnučky staví na tématech, která jsou blízká lidem všude na světě.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít