Slovenské dokumentaristce hrozí dva roky vězení

Debatu kolem svobody slova rozpoutalo na Slovensku obvinění tamní nezávislé dokumentaristky Zuzany Piussi za neoprávněné použití záběrů soudkyně Heleny Kožíkové v dokumentární reportáži Nemoc třetí moci. Piussin film právě vstupuje do online distribuce v Česku a bude uveden zdarma od pondělí 5. do 10. listopadu 2012 na webu www.DAFilms.cz.

Další debatu kolem svobody slova rozpoutalo na Slovensku obvinění tamní nezávislé dokumentaristky Zuzany Piussi za neoprávněné použití záběrů soudkyně Heleny Kožíkové v dokumentární reportáži Nemoc třetí moci. „Slovensko je taková zakletá země, protože nám tu jsou schopni jmenovat do funkce předsedy nejvyššího soudu člověka, který prokazatelně velmi přátelsky telefonuje s osobou známou jako boss afgánské drogové mafie,“ říká Zuzana Wienk, ředitelka Aliance Fair-Play. Slovenská dokumentaristka, která na konci října letošního roku zaznamenala úspěch při světové premiéře svého nového filmu Křehká identita na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, nyní čelí vážnému obvinění.

Piussi natáčela ožehavou kauzu o podezřelém fungování slovenského soudního systému, v němž vrchní soudce údajně využívá disciplinární soud jako svévolný nástroj k trestání drobných přestupků soudců, a zároveň k umlčení kritických hlasů „neposlušných“ držitelů talárů. Dokumentární reportáž prostřednictvím aktivistického přístupu režisérky pátrá po mechanismech moci v rámci soudního systému na Slovensku. Častá konfrontace obou stran soudní moci tak vytváří obraz nefungující nezávislosti tamního soudnictví. Piussi několikrát konfrontuje přímo ústřední postavu, předsedu soudu Harabina, i jeho přímé podřízené. „Je fascinující, jak snadno se na Slovensku pohybují podezřelí kmotři, kteří však ani nedokážou přesvědčivě lhát. V tom vidím snad jediný rozdíl oproti českým reáliím. Na Slovensku lháři a zloději evidentně nejsou tak často konfrontováni médii, a nemají tak přesvědčivé veřejné vystupování,“ uvádí ke snímku jeden z diváků na internetovém fóru. Piussin film právě vstupuje do online distribuce v Česku a bude uveden zdarma od pondělí 5. do 11. listopadu 2012 na webu www.DAFilms.cz.

Největší poprask na Slovensku nastal tehdy, když film Nemoc třetí moci odvysílala Slovenská televize. „Odezva na sebe nenechala dlouho čekat, po dvou měsících soudkyně Kožíková zažalovala Slovenskou televizi o ochranu osobnosti,“ uvádí tisková zpráva k Piussině filmu. Soudkyně zároveň podala trestní oznámení přímo na dokumentaristku za porušení „důvěrnosti rozhovoru osobní povahy“. Zuzana Piussi je žalována o více jak tři čtvrtě milionu korun, a hrozí jí až dvouleté vězení.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg na společném zasedání českých a slovenských zastupitelů prohlásil, že Piussi „natočila skvělý film“ a během jednání se slovenskou stranou se pozastavil nad nesmyslností daného obvinění. Aktuální aféra na Slovensku znovu rozpoutala debatu nad svobodou slova, která už několik let hýbe tamními médii od přijetí nového tiskového zákona.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít