HRANICE FILMU

Vít Klusák, Robert Sedláček a další hosté 11. a 12. května v kině Ponrepo

Přihlaste se do pátku 3. 5. nebo kupte v legendární šatně kina Ponrepo do pondělí 6. 5.

30 denní přístup na DAFilms ZDARMA

Od smažených sýrů, experimentální audiovize až po vhled do fungování České televize včetně mírně experimentální prohlídky Kavčích hor...

www.hranicefilmu.cz

Hranice mezi hranou a dokumentární kinematografií byla vždy rozostřená. Hraný film se přímo dotýká reality a dokumentární film se naopak často obrací k inscenaci. Vstupte do světa dokumentární a experimentální tvorby. Poznejte hranice filmu a diskutujte s autory netradičních pořadů, filmů a audiovizuálních děl. Všichni účastníci workshopu mohou měsíc neomezeně sledovat filmy na výběrovém portálu DAFilms.cz.

Programem provází: Tomáš Feřtek, Marek Hovorka, Vít Klusák, Petr Kubica, Robert Sedláček, Andrea Slováková, Kamila Zlatušková a další...

Cena: 1 500 Kč Sleva pro studenty a učitele 750 Kč *Pro podporovatele MFDF Ji.hlava je vstup zdarma

  • 30 denní přístup na DAFilms.cz
  • Certifikát Hranice filmu
  • 20% sleva do Dok.obchodu

Program plný přednášek, filmových ukázek a diskusí

118 let dokumentu ve 118 minutách Dokumentární film prošel za svou historii mnoha proměnami. Stoosmnáctiminutový vhled do historie představí rozmanitost přístupů a rozdělení dokumentární kinematografie.

Jak se vyvíjel dokumentární film a jaké jsou jeho možnosti a metody?

Ano, šéfe! a reality show Kuchařská realita se před začátky reality show Ano, šéfe! pohybovala mezi smaženými sýry a kuřaty s broskvemi. Překvapivě přišel do televize netradiční formát nehledící na korektní vyjadřování a začala se měnit realita sama.

Je reality show nutně jen zábava? Nemůže se jednat o nenásilnou, byť vulgární, formu vzdělávání společnosti?

Hranice reality - dosucoapy, nonfikce i polofikce Není dokumentární jako dokumentární a hrané jako hrané. Docusoapy, nonfikční filmy a hybridní formy nás zavedou na pomezí a rozcestí skutečnosti.

Jaké jsou možnosti zobrazování skutečnosti?

Velké téma dějin – České století aneb inscenovaná realita Každá doba zaznamenávající historii v hraném i v dokumentárním filmu odhaluje mnohem více samu sebe, než dobu, kterou zaznamenává.

Skutečnost v dějinách aneb jaký je rozdíl v inscenované rekonstrukci oproti hranému filmu?

Experimenty – Na hraně Experimentální film se vyvíjí paralelně s mainstreamem. Každá experimentální a alternativní forma se postupně stává normou. Norma je proto znovu narušována a experiment znovu normalizován.

Experimentální, jiné, zvláštní, krásné, fascinující? Jak uvažovat o experimentálním filmu?

Trendy televize 21. století aneb dokument s názorem nebo objektivita? Tradiční představa dokumentární tvorby jako objektivní publicistiky se setkává s odlišnými přístupy.

Co je přijatelné pro veřejnoprávní médium? Je možné mít názor veřejnoprávně?

Dramaturgie dokumentárního filmu Dokumentární film vzniká podobně jako hraný film.

Co má dokumentární film společného s hranou tvorbou?

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.