Festivalu RIDM vládne ženská síla

Rozhovor s výkonnou ředitelkou RIDM Roxanne Sayegh. Podle čeho lze ve světové dokumentární tvorbě poznat kanadské snímky? Jak funguje podpora mladých severoamerických tvůrců? A proč je dobré, když festival vede žena?

První ucelená přehlídka toho nejlepšího ze současného kanadského dokumentu na DAFilms.cz našla silného partnera v domácím montrealském festivalu RIDM (Rencontres internationales du documentaire de Montréal). Podle čeho lze ve světové dokumentární tvorbě poznat kanadské snímky? Jak funguje podpora mladých severoamerických tvůrců? A proč je dobré, když festival vede žena? Čtěte v rozhovoru s výkonnou ředitelkou festivalu Roxanne Sayegh!

Portál DAFilms.cz má poprvé příležitost představit kolekci kanadských dokumentů. Jak byste charakterizovala kanadský dokumentární film?

Těžká otázka! Současný kanadský dokument je stejně rozmanitý jako celosvětová dokumentární scéna. Kanadské dokumenty čerpaly desítky let finanční podporu především ze zdrojů pro televizní vysílání, a tak byly často svázány televizním formátem a měly velmi podobnou strukturu - zaměřovaly se především na vývoj postav, zabývaly se určitými tématy a používaly mluvený komentář. Mnoho filmařů se tomuto žánru snažilo vyhnout a v posledních dvaceti letech vznikla spousta skvělých snímků, jejichž talentovaní tvůrci začali k filmu a filmovému vyprávění přistupovat po svém. Patří k nim například Sarah Polley, Peter Mettler, Richard Brouillette či Dominic Gagnon. Tito nadaní filmaři musí často točit mimo systém televizního vysílání - buď vyjdou s malým rozpočtem, nebo hledají finanční podporu v zahraničí. Další výraznou tendencí je používání transmediálních platforem, které rozšiřují možnosti uvedení snímku v zemi. Národní filmová rada tuto činnost již mnoho let podporuje a Kanadský mediální fond se snaží tento nový přístup k dokumentárnímu filmu prosazovat i tam, kde byl dosud přijímán jen chladně. Zdaleka se nejedná o všeobecnou shodu, ale tento nový trend se rozhodně začíná prosazovat.

Můžete vysvětlit, kdo a jak festival RIDM založil?

Festival založila skupina filmových tvůrců z Montrealu, kteří chtěli vytvořit prostor, kde by si jejich filmy našly cestu k publiku a kde by mohli uvádět snímky kolegů, kteří natáčeli po celém světě. Festivalové setkávání tvůrců s diváky považovali za natolik důležité, že se dostalo do samotného názvu festivalu (francouzské „rencontres“ znamená setkání).

Jak byste popsala postavení festivalu v rámci ostatních dokumentárních festivalů v Severní Americe? Čím je RIDM zvláštní?

Na festivalu RIDM je zajímavé, jak se v něm mísí evropské a severoamerické pojetí filmu, ale i atmosféra jeho domovského města Montrealu. Je to pohodové město, známé svou vřelostí a přívětivostí. A to se odráží i v samotném festivalu. Dále se jedná o jediný dvojjazyčný festival v Severní Americe. RIDM nenásleduje anglosaskou tradici dokumentárního filmu (ustálenější formu, o níž jsem mluvila výše) tolik jako většina severoamerických fetivalů. Přijímá více uměleckou perspektivu, která je bližší evropským či latinsko americkým festivalům, směřuje k více autorskému pojetí filmu. Je to festival, který je tu pro diváky, ale posledních devět let pořádá i akci pro filmové profesionály, dokumentární trh Doc Circuit Market. Festival se v posledních letech značně rozrůstá (během roku pořádá více projektů, uvádí více filmů, nabízí více akcí, má stále více diváků atd.), ale zároveň se snažíme, aby příliš nezbytněl. Nejde nám o kvantitu, ale o kvalitu. Dbáme na festivalovou dramaturgii i na naše hosty, snažíme se, aby se tu všichni cítili dobře, a chceme se neustále proměňovat a nadále překvapovat naše diváky. Zároveň jsme festivalem, který se tolik nezaměřuje na světové nebo severoamerické premiéry.

Festival RIDM je spoluzakladatelem důležitého mezinárodního projektu Doc Circuit Montréal orientovaného na filmové profesionály. Můžete nám říct něco víc o jeho hlavní myšlence a existenci?

Jako většina filmových festivalů jsme chtěli vytvořit i platformu pro filmové profesionály. Quebečtí dokumentaristé potřebovali akci, kde by se mohli scházet, debatovat a představovat nové projekty v dvojjazyčném prostředí. Nápad jsme zkonzultovali s organizací Doc Quebec a v roce 2005 jsme společně uspořádali první trh.

Letošní festivalový ročník skončil před třemi týdny. Jak byste jej zhodnotila a jaké máte plány na příští rok?

Letošní ročník byl naprosto fantastický. Program festivalu kladně ocenili jak naši hosté, tak naši diváci, měli jsme skvělé ohlasy v tisku i úspěšné aktivity pro profesionály v rámci trhu Doc Circuit Montreal. Zatím čekáme na konečná čísla z celého ročníku, ale například návštěvnost letos poskočila z 39 000 na 56 000 diváků. Výnosy z prodeje vstupenek stouply o 33%. Úspěch festivalu zdaleka překonal veškerá očekávání. Velice úspěšné byly sekce Marcel Ophuls a Sensory Lab Retrospective. Naše festivalové centrum nově sídlilo ve staré Škole výtvarných umění, a tak jsme mohli nabídnout hlavní pokladnu, kavárnu, bar, konferenční místnosti, výstavu fotografií a interaktivní instalaci pouhých několik bloků od hlavních dvou kin. Také jsme se propojili s několika hudebními festivaly a každou noc pořádali koncerty, díky kterým jsme nalákali nové publikum, dali prostor novým montrealským kapelám a proměnili festivalové noci v bujaré večírky. Na šestnáctý ročník prostě jen tak nezapomeneme!

Děkujeme za rozhovor a festivalu RIDM přejeme mnoho dalších úspěšných a překvapivých ročníků!

Rozhovor vznikl jako součást speciálního uvedení jedenácti dokumentárních snímků z posledních pěti let programu festivalu RIDM. Filmy můžete zdarma zhlédnout po celý jeden týden od 9. do 15. prosince 2013 na DAFilms.cz.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít