KINO KOMBAT: Co je to? Rozhovor s Alexandru Solomonem

Proč je dokumentární film důležitým médiem ve státě, kde se odehrává spousta občanských protestů a politických akcí? To vše se dozvíte v rozhovoru s ředitelem festivalu One World Romania Alexandru Solomonem.

Rumunská dokumentární scéna se v poslední době silně rozrůstá. Mnoho rumunských dokumentů se stalo novými hvězdami mezinárodních filmových festivalů. V minulých desetiletích měla téměř každá rumunská vesnice vlastní kino. Na první pohled by se zdálo, že jsou Rumuni jakýmsi národem cinefilů. Jaká je však současná situace na místní dokumentární festivalové scéně? A proč je dokumentární film důležitým médiem ve státě, kde se odehrává spousta občanských protestů a politických akcí? To vše se dozvíte v rozhovoru s ředitelem festivalu One World Romania Alexandru Solomonem. A nezapomeňte, že od 10. do 17. března můžete na DAFilms.cz zdarma zhlédnout výběr 5 filmů z letošního festivalového programu!

Letošní festivalový ročník má název „Kino Kombat“. Co si pod tím pojmem představit?

Každý rok vyjadřujeme hlavní téma festivalového ročníku prostřednictvím sloganu. V Rumunsku se v minulém roce zvedla vlna občanské angažovanosti, která měla podobu pouličních protestů a shromáždění, ale promlouvala i prostřednictvím umění. Uvádíme premiéru dvou rumunských snímků, které tyto demonstrace zachycují, a vystavujeme kresby Dana Perjovschiho, jednoho z nejvýznamnějších umělců současnosti, který tyto protesty reflektoval a podporoval. „Kino Kombat“ v sobě spojuje náš dvojí závazek – jednak vůči lidským právům a jednak vůči dokumentárnímu filmu jakožto jednomu z nejlepších nástrojů, jak lidská práva propagovat tvůrčím způsobem. Rumunská verze sloganu zní „Cine-luptă”, což znamená kino-boj, a hlavním výtvarným motivem sedmého ročníku je kamera-zbraň. Zbraň, která je čestná, inteligentní a nenásilná. Dokumenty, které si vybíráme a propagujeme, jsou většinou odhodlané prosazovat určitou věc, ale nejsou politicky korektní, jsou provokativní a mnohovrstevnaté, a jsou zajímavé i po filmové stránce.

Letošní festivalový ročník je spojen s osobností prvního českého prezidenta Václava Havla. Je doslova pojmenován “Na památku Václava Havla”. Mohl byste hlouběji vysvětlit, jakou důležitost má tento demokratický politik pro ideje a program vašeho festivalu?

Festival jsme památce Václava Havla zasvětili již po jeho smrti. Ale spojitost s jeho osobností a myšlením sahá mnohem dál, neboť jsme součástí festivalové rodiny Jednoho světa, která se zrodila v Praze a která byla Václavem Havlem ovlivněna. Byl to druh politika, angažovaného intelektuála a svobodného umělce, jaký se jen tak nevidí, a zosobňoval ideje, které jako festival zastáváme: svobodu myšlení, vertikalitu a oddanost otevřené společnosti.

Festivalový program reflektuje období 25 let od revolučního roku 1989, který ve východní Evropě přinesl velký demokratický obrat. Která témata filmového programu byste jmenovitě zdůraznil?

Vybrali jsme snímky, které vypovídají o komunistických diktaturách, o jejich komplikovaném dědictví i o tom, jak jsme se s ním v naší části světa vyrovnali. Jak se praví v konceptu sedmého festivalového ročníku, 25 let je dlouhá doba, ale ukázalo se, že nebyla dostatečně dlouhá na to, aby se nám podařilo od minulosti skutečně odstřihnout. Traumata represe, právo obětí na spravedlnost či ostalgie jsou témata promítaných filmů, které přináší příběhy z Německa, Polska, Albánie či Srbska. Uvádíme program dokumentů vyrobených v letech 1963 – 1983 v bukurešťských filmových studiích Sahia či ohromující divadelní představení (Typography Uppercase) na motivy záznamů tajné policie o mladém disidentovi. Výběr doplňuje retrospektiva Marcela Lozinskiho – starší snímky tohoto polského mistra nabízejí tvůrčí interpretaci života v diktatuře.

Moc se mi líbí váš koncept nazvaný “Adoptujte si dokument”. Jak funguje? Byl to váš původní nápad a co je jeho hlavním cílem?

S tím nápadem přišel loni festivalový tým. Neustále jsme si uvědomovali, že námi vybrané snímky by mohly být velkou pomocí pro nevládní organizace a instituce, které působí v nejrůznějších oblastech lidských práv. A tak jsme těm lidem navrhli pár filmů, které se hodily k jejich misi. Adoptují si dokument, podporují ho v rámci svých volebních obvodů a po promítání pořádají diskuze. Snímek se tak stává prostředkem veřejné debaty a poskytuje lidem výchozí bod, dává jim příklad, otevírá okno do světa. Jeden aktivista z Bukurešti například prohlásil, že se rozhodnul kandidovat do komunálních voleb po zhlédnutí jednoho z našich filmů (Bogota Change). Naše iniciativa, která letos probíhá podruhé, se rozrůstá a to nás moc těší.

Jak vnímáte status dokumentárního filmu v Rumunsku? Zaznamenal jste nějaký posun, ať už u veřejnosti či ve struktuře vašeho festivalového publika?

Ano, naše publikum neustále roste, a to nejen co se týče počtu diváků, ale také kvality debat po filmu. Ve srovnání s prvními ročníky je vidět, že lidé více rozumí dokumentárním formám a prostředkům, neboť byli rok co rok vystavováni různým druhům filmů a nejrůznějším tématům. Festival samotný je však pouhým vyvrcholením našich aktivit – pořádáme rovněž workshopy pro učitele a žáky středních škol či celoroční workshopy pro místní dokumentární tvůrce pod vedením mezinárodních odborníků – takže se snažíme oslovit jak nejmladší publikum, tak filmové profesionály. Festival One World Romania se rovněž aktivně zasazuje o to, aby jeho program oslovoval diváky po celý rok. Každý podzim vypravujeme do 10 rumunských měst čtyřtýdenní karavanu (OWR On Tour), v Bukurešti pořádáme projekce v různých partnerských prostorech a každý rok vydáváme výběr 5 filmů na DVD. V neposlední řadě se nyní prezentujeme na portálu DAFilms.cz, kde týden před festivalem zdarma uvádíme 5 filmů online. Je to skvělé partnerství a jsem za něj moc vděčný.

Potěšení je i na naší straně, pane Solomone! Děkujeme za váš čas a odpovědi. A pokud našim mezinárodním divákům nebude stačit výběr 5 filmů z programu vašeho festivalu, pak jim k online zhlédnutí rádi nabídneme dva vaše vlastní snímky Cold Waves a The Great Communist Robbery.

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.