Visions du Réel: Propojování imaginace a reality

Nový, již 46. ročník slavného švýcarského festivalu a člena sítě Doc Alliance Visions du Réel doslova klepe na dveře. Nalaďte se na výjimečnou atmosféru náročné a objevné kinematografie v okouzlujícím prostředí Ženevského jezera prostřednictvím rozhovoru s ředitelem festivalu Lucianem Barisonem!

Nový, již 46. ročník slavného švýcarského festivalu a člena sítě Doc Alliance Visions du Réel doslova klepe na dveře. Nalaďte se na výjimečnou atmosféru náročné a objevné kinematografie v okouzlujícím prostředí Ženevského jezera prostřednictvím rozhovoru s ředitelem festivalu Lucianem Barisonem!

Moc nás těší, že můžeme zahájit další dokumentární festivalovou sezónu platformy Doc Alliance, a to 46. ročníkem festivalu Visions du Réel. Loni jste oslavili dva důležité milníky festivalové historie – 45 let od založení přehlídky v roce 1969 a 20 let fungování pod současným názvem Visions du Réel. Jaká je vize vašeho festivalu v nové třetí dekádě?

Slovo „vize“ se v názvu festivalu vyskytuje společně se slovem „réel“. Jde o pohled na lidský vývoj, těsné spojení mezi realitou a imaginací, setkání stavu mysli a stavu světa. Zabýváme se tvůrčím dokumentem a kreativitu vnímáme podobně jako Robert Bresson: „Tvořit neznamená zkreslovat lidi či věci nebo si je vymýšlet. Znamená to brát je takové, jací a jaké jsou, a vplétat je do nových vztahů.“

Letošní festivalový ročník se silně pojí k osobnosti a dílu Barbeta Schroedera, švýcarského režiséra, který sehrál důležitou roli ve Francouzské nové vlně a pracoval se slavnými hvězdami Hollywoodu. Proč jste se rozhodli zaměřit na Schroederovo dílo? Vaše rozhodnutí rovněž ovlivnilo výtvarné pojetí 46. ročníku…

Loni jsme se rozhodli udílet cenu Maître du Réel, která vzdává poctu velkým filmovým tvůrcům – autorům dokumentárních či narativních hraných filmů, kteří se vydali cestou realistického zachycení světové historie a jejích událostí. Barbet Schroeder toto zadání přesně splňuje svou celkovou tvůrčí dráhou i svým přístupem ke skutečnosti.

Festival se kvapem blíží. Bude se konat v Nyonu od 17. do 25. dubna. Mohl byste vypíchnout jednotlivé filmy či filmové kategorie, na které jste letos obzvláště hrdý? Co byste osobně doporučil ke zhlédnutí během festivalu?

Letos se na festival přihlásilo více než 3200 filmů. Konečným dramaturgickým výběrem prošlo 120 celovečerních, středometrážních a krátkých snímků, tedy ty nejlepší z nejlepších. Věřím, že jsou všechny skvělé a že diváky dojme a překvapí každý z nich. Kromě filmů vybraných do soutěže bych rovněž doporučil retrospektivy Vincenta Dieutra a Harutyuna Khachatryana, sekci zaměřenou na současný gruzínský dokument a samozřejmě masterclass Barbeta Schroedera.

Festival není jen o filmových projekcích. Jeho podstatnou část tvoří rovněž trh pro filmové profesionály. Kdybych byla filmovou profesionálkou, proč bych měla navštívit zrovna industry aktivity konané v Nyonu?

Protože Visions du Réel je jedním z nejlepších míst pro navazování a udržování kontaktů, protože zde profesionálové najdou nejlepší filmy k zakoupení či produkování, protože od doby, co jsme před deseti lety založili platformu Pitching du Réel, dosahuje fantastických výsledků: 90% prezentovaných projektů už prošlo nebo právě prochází fází produkce.

Portál DAFilms.cz nyní na dva týdny patří výběru 60 krátkých filmů natočených mezinárodně uznávanými tvůrci, jejichž práce se po léta váže právě k vašemu festivalu. Je to těžký úkol, ale kdybyste měl vybrat alespoň tři snímky ke zhlédnutí online, které by to byly?

Všechny Stopy budoucnosti mi přirostly k srdci, takže bych si mezi nimi raději nevybíral. Tato kolekce nejrůznějších pohledů na intimní i vnější světy se přesně překrývá s naším pojetím festivalu založeném na nejrůznějších formálních přístupech spíše než na jediném z nich. Výběr tak má největší sílu, když jej sledujete jako jeden celek.

Děkujeme za Váš drahocenný čas, Luciano. Věříme, že docallianční festivalová sezóna by nemohla mít lepší začátek než právě festival Visions du Réel!

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance