Společně to zvládneme. Prodloužili jsme 40% slevu na roční předplatné do 31. května.

Snímek Gulîstan, Land of Roses si z Locarna odnáší prestižní evropské ocenění Doc Alliance Selection Award

V pořadí již 9. vítězem unikátní filmové ceny Doc Alliance Selection Award se v neděli 7. srpna stala mladá režisérka Zaynê Akyol. Ocenění od roku 2008 uděluje mezinárodní platforma Doc Alliance. Původem kurdská filmařka dlouhodobě žijící v Kanadě převzala cenu během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu Locarno, spolu s oceněním z rukou ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance obdržela také finanční podporu budoucí tvorby ve výši 5 000 euro.

V pořadí již 9. vítězem unikátní filmové ceny Doc Alliance Selection Award se v neděli 7. srpna stala mladá režisérka Zaynê Akyol. Ocenění od roku 2008 uděluje mezinárodní platforma Doc Alliance. Původem kurdská filmařka dlouhodobě žijící v Kanadě převzala cenu během slavnostního ceremoniálu na filmovém festivalu Locarno, spolu s oceněním z rukou ředitelů festivalů sdružení Doc Alliance obdržela také finanční podporu budoucí tvorby ve výši 5 000 euro.

Dokumentární snímek Gulîstan, Land of Roses divákům přináší jedinečný zážitek z prožití hned dvou výrazných příběhových linek, jež režisérka Zaynê Akyol mistrně spojuje v hutné dramatické vyprávění. Na jedné straně se autorka vydává pátrat po životních stopách mladé dívky jménem Gulîstan, s níž se setkala v kanadské emigraci a která se rozhodla odejít bojovat do armády kurdských sil PKK. Akyol podniká cestu ze západního světa zpět do Turecka, kde ji příběh přítelkyně zavádí mezi členky ženských povstaleckých ozbrojených sil, v jejichž řadách Gulîstan v roce 2000 zemřela. Na straně druhé tak snímek zprostředkovává důležitý pohled na jeden z klíčových válečných konfliktů současnosti, odehrávající se na samé hranici Turecka a Sýrie.

“Gulîstan byla mladá dívka, s níž jsem se setkala během své emigrace do Kanady. Bylo mi pět let, jí okolo osmnácti. Žily jsme ve stejném domě. Hlídala mě a já za ní často chodívala. Vnímala jsem ji jako svoji starší sestru. Vyprávěla mi o věcech, kterým jsem ne vždy rozuměla, o Kurdech a také o komunismu,” vzpomíná na setkání s hlavní hrdinkou oceněného snímku režisérka a vítězka ceny Zayne Akyol.

Dokumentární příběh, který zvítězil v 9. ročníku prestižního filmového klání Doc Alliance Selection, byl ve světové premiéře představen v mezinárodní soutěži celovečerních snímků na švýcarském festivalu Visions du Réel v dubnu 2016. Festivalem Visions du Réel byl také na cenu nominován. “Snímek, Gulîstan, Land of Roses, věnovaný ženským povstaleckým bojovnicím umisťuje režisérku i hrdinky filmu do přední linie. Kurdská žena stojí za kamerou, další kurdské ženy pak před ní. Čelí obtížné výzvě, která se může ukázat jako fatální. Souznění v boji, projevující se mezi režisérkou a filmovanými hrdinkami, by vás mohla vést k víře, že se jedná o propagandistický film, kterým však snímek není. Ano, odehrává se uprostřed bitevního pole a lidé, které zobrazuje, jsou vojáci bojující za moderní, sekulární stát a společnost. Dané obrazy však nejsou inspirovány ideologií, spíše vycházejí z milující výměny slov a pohledů. Pro diváky na celém světě se stanou kurdské ženy nezapomentutelnými, protože jejich boj ve jménu lidství je činí univerzálními postavami," vysvětluje rozhodnutí podpořit film nominací ředitel festivalu Visions du Réel Luciano Barisone.

Hledání nových filmových talentů pohledem evropské filmové kritiky

O vítězství snímku Gulîstan, Land of Roses rozhodla porota složená ze sedmi respektovaných evropských filmových kritiků, kteří pocházejí ze zemí, v nichž působí jednotlivé členské festivaly platformy Doc Alliance. Do poroty 9. ročníku usedli: Michael Bo (DK, Politiken), Gabriel Bortzmeyer (FR, Revue Débordements), Vasco Câmara (PT, Público), Piotr Czerkawski (PL, Dziennik Filmmweb.pl), Christian Jungen (CH, NZZ am Sonntag), Tomas Stejskal (CZ, Hospodářské noviny), Gisela Wehrl (DE, Blickpunkt:Film).

Rozhodnutí ocenit právě snímek Gulîstan, Land of Roses porota zdůvodnila následovně: “Gulîstan ukazuje svět nám ukrytý: ženy bojující ve válce. Režisérka utváří uchvacující dialektiku mezi stylem naplněným krásou, něhou a láskyplností a zobrazeným násilím. Člověk bez dechu poslouchá vyprávění jedné z ženských bojovnic, jež popisuje krásu jizev, které získala v bitvě. Vynikající kamera sleduje ženy během přípravy i samotného boje za svobodný Kurdistán. Gulîstan nám dává porozumět, proč tyto ženy do boje vstupují, ale také nechává na nás samých rozhodnout, zdali násilná cesta je cestou nejvhodnější.”

Vítězný film uspěl ve výjimečně náročné konkurenci dalších šesti nominovaných snímků, mezi něž v roce 2016 patřili: Jarocin. Against the Stream (nominace Docs Against Gravity FF), Fragment 53 (nominace CPH:DOX), Maybe Desert, Perhaps Universe (nominace Doclisboa), Steam on the River (nominace MFDF Ji.hlava), Maestà, the Passion of Christ (nominace FIDMarseille) a Train to Adulthood (nominace DOK Leipzig).

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.