Visegrád? A to je sakra kde?

S tímto odvážným mottem, hravě ironickým vizuálem a především zajímavou filmovou selekcí se letos prezentoval Visegrádský filmový festival v irském Corku. Jaký byl, kam směřuje a proč se vlastně koná v Irsku?

S tímto odvážným mottem, hravě ironickým vizuálem a především zajímavou filmovou selekcí se letos prezentoval Visegrádský filmový festival v irském Corku. Jaký byl, kam směřuje a proč se vlastně koná v Irsku?

"V Corku žiju devět let a poslední tři roky vytvářím program i pro významné místní kino. Už od začátku jsem do programu začleňoval i filmy ze zemí Visegrádu. Zjistil jsem, že pro diváky jsou sice úplně neznámé, ale zároveň mají velký a pozitivní ohlas," vzpomíná ředitel festivalu Peter Zemek. V návaznosti na tuto zkušenost se pak rozhodl přinést kinematografii a potažmo kulturu Visegrádské čtyřky na irský ostrov - právě uspořádáním velkého festivalu.

Ačkoliv tento rok se uskutečnil teprve druhý ročník VFF, programově i organizačně stoupla akce o několik úrovní výše. Podařilo se to i díky významným partnerům, kterým se premiérový festival líbil. "Minulý rok jsme začínali v jednom kině, tento rok máme k dispozici tři," ozřejmuje Eva Pa z realizačního týmu. "Program jsme rozšířili i o promítání krátkých filmů, představili jsme nejlepší animované filmy mladých talentů nebo videoklipovou tvorbu ze Slovenska," vyjmenovává Eva namátkově další lahůdky. Za zmínku stojí i letošní doprovodné aktivity. S úspěchem se setkal praktický workshop se 16mm filmovým materiálem, jehož úroveň garantovaly University College Cork a St. John’s College. V rámci druhého ročníku Visegrádského filmového festivalu nezůstalo bez odezvy ani zařazení videoartové instalace experimentálního filmu Remembering 90 režisérky Barbory Berezňákové. To bylo navíc podpořené komentovanými prohlídkami s autorkou. Tím ovšem výčet festivalových plus zdaleka nekončí.

"Reálným kino-pojítkem mezi našimi pěti státy bylo určitě vytvoření sekce Visegrad Films from the Emerald Isle, kde se představily krátkometrážní filmy natočené imigranty z Visegrádu v Irsku," vysvětluje Peter Zemek. Že se nejedná o nevýznamnou minoritu dokazují i čísla. Všechny čtyři členské státy visegrádské čtyřky mají v Irsku silné a vzájemně propojené komunity. Celkem jde o 300 tisíc imigrantů, již jsou součástí tamějšího kulturního života. "Diváci festivalu jsou opravdu různorodí a konkrétně ti visegrádští berou promítání národních filmů asi nejemotivněji. Velkou část našeho publika tvoří ale samozřejmě Irové," uzavírá Eva Pa.

Komentáře

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.