Společně to zvládneme. Prodloužili jsme 40% slevu na roční předplatné do 31. května.

Visegrád? A to je sakra kde?

S tímto odvážným mottem, hravě ironickým vizuálem a především zajímavou filmovou selekcí se letos prezentoval Visegrádský filmový festival v irském Corku. Jaký byl, kam směřuje a proč se vlastně koná v Irsku?

S tímto odvážným mottem, hravě ironickým vizuálem a především zajímavou filmovou selekcí se letos prezentoval Visegrádský filmový festival v irském Corku. Jaký byl, kam směřuje a proč se vlastně koná v Irsku?

"V Corku žiju devět let a poslední tři roky vytvářím program i pro významné místní kino. Už od začátku jsem do programu začleňoval i filmy ze zemí Visegrádu. Zjistil jsem, že pro diváky jsou sice úplně neznámé, ale zároveň mají velký a pozitivní ohlas," vzpomíná ředitel festivalu Peter Zemek. V návaznosti na tuto zkušenost se pak rozhodl přinést kinematografii a potažmo kulturu Visegrádské čtyřky na irský ostrov - právě uspořádáním velkého festivalu.

Ačkoliv tento rok se uskutečnil teprve druhý ročník VFF, programově i organizačně stoupla akce o několik úrovní výše. Podařilo se to i díky významným partnerům, kterým se premiérový festival líbil. "Minulý rok jsme začínali v jednom kině, tento rok máme k dispozici tři," ozřejmuje Eva Pa z realizačního týmu. "Program jsme rozšířili i o promítání krátkých filmů, představili jsme nejlepší animované filmy mladých talentů nebo videoklipovou tvorbu ze Slovenska," vyjmenovává Eva namátkově další lahůdky. Za zmínku stojí i letošní doprovodné aktivity. S úspěchem se setkal praktický workshop se 16mm filmovým materiálem, jehož úroveň garantovaly University College Cork a St. John’s College. V rámci druhého ročníku Visegrádského filmového festivalu nezůstalo bez odezvy ani zařazení videoartové instalace experimentálního filmu Remembering 90 režisérky Barbory Berezňákové. To bylo navíc podpořené komentovanými prohlídkami s autorkou. Tím ovšem výčet festivalových plus zdaleka nekončí.

"Reálným kino-pojítkem mezi našimi pěti státy bylo určitě vytvoření sekce Visegrad Films from the Emerald Isle, kde se představily krátkometrážní filmy natočené imigranty z Visegrádu v Irsku," vysvětluje Peter Zemek. Že se nejedná o nevýznamnou minoritu dokazují i čísla. Všechny čtyři členské státy visegrádské čtyřky mají v Irsku silné a vzájemně propojené komunity. Celkem jde o 300 tisíc imigrantů, již jsou součástí tamějšího kulturního života. "Diváci festivalu jsou opravdu různorodí a konkrétně ti visegrádští berou promítání národních filmů asi nejemotivněji. Velkou část našeho publika tvoří ale samozřejmě Irové," uzavírá Eva Pa.

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.