Společně to zvládneme. Prodloužili jsme 40% slevu na roční předplatné do 31. května.

Cesta vzhůru: Speciální freestream projekce

Úspěšný dokumentární film Davida Čálka o horolezci Radku Jarošovi Cesta vzhůru, který zvítězil na BANFF festivalu, je ve dnech 8. – 11. 12. pro veřejnost k dispozici ZDARMA v online dokumentárním kině DAFilms.cz.

Úspěšný dokumentární film Davida Čálka o horolezci Radku Jarošovi Cesta vzhůru, který zvítězil na BANFF festivalu, je ve dnech 8. – 11. 12. pro veřejnost k dispozici ZDARMA v online dokumentárním kině DAFilms.cz.

Tvůrci i protagonisté horolezeckého dokumentu tímto způsobem chtějí poděkovat všem fanouškům a příznivcům a zároveň oslavit úspěch filmu na listopadovém The Banff Mountain Film and Book Festivalu v Kanadě, kde film získal cenu za nejlepší celovečerní horský film. "Je to krásná tečka za naším příběhem, je to hezké a upřímně nečekané," popisuje horolezec Radek Jaroš své pocity. Snímek, který zachycuje jeho výstup na K2 (kam vystoupal jako patnáctý člověk na světě a jako první Čech vůbec), oslnil porotu svou komplexností a schopností vyprávět příběh špičkového horolezectví. "Už samotná účast na festivalu byla snem, o kterém se nám ani nezdálo. Je to něco jako Cannes outdoorového filmu, lepší festival v této oblasti na světě prostě není," vysvětluje producent Richard Němec k úspěchu snímku. Ten se dokázal prosadit v konkurenci 326 filmů z 35 zemí. "Nyní jsme se rozhodli u příležitosti ocenění film poskytnout na několik dní zdarma jako dárek pro české i zahraniční diváky, ale také sales agenty, distributory, festivaly i kina, kterým chceme oceněný film představit,” dodává producent.

Natáčení s profesionálním štábem v extrémních podmínkách bylo náročné. "Přináší to velkou zodpovědnost a obavy v tom smyslu, že jste odpovědní i za ostatní lidi," vysvětluje extrémní horolezec Jaroš. Sám utrpěl během sestupu z Annapurny v roce 2012 těžké omrzliny na většině prstů u nohou a následně přišel o celkem jedenáct článků prstů. "Láska k horám, jejich krásy, dobrodružství a jedinečné zážitky, které v nich člověk zažije, jsou něco, co se nedá přejít," vysvětluje extrémní horolezec, proč se i přes "menší" handicap, který amputované prsty představují, vrátil do Himálají, aby svůj sen dokončil.

Momentálně je tento sportovec pohlcený přednáškami a projektem Koruna světa, v rámci něhož zdolává 7 nejvyšších hor naší planety. "Jak v kariéře, tak i v životě to mám tak, že nějaká rozhodnutí jsou dobrá a nějaká špatná, ale nic nejde vrátit," shrnuje svůj životní postoj táta čtyř dětí. Nedílnou součástí filmu Cesta vzhůru jsou tak logicky i horolezcovy osobní vztahy, které jeho profese velmi často ovlivňuje. Tuto skutečnost vyzdvihla ve svém rozhodnutí i mezinárodní festivalová porota.

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.