Historické osmičky ve filmu

Rok 2018 představuje výročí mnoha historicky významných událostí. Ve spolupráci s Národním filmovým archivem vám proto v průběhu letoška budeme postupně přinášet snímky, které vystihují či reflektují dobu svého vzniku a přinášejí tak kontext a perspektivu k daným událostem.

V roce 1918 vzniklo samostatné Československo, rok 1938 přinesl okupaci Sudet a vznik Protektorátu Čech a Moravy pod faktickou nadvládou nacistického Německa. Roku 1948 došlo ke komunistickému puči ve většině východoevropských zemí a svět se tak rozdělil na více než čtyřicet let železnou oponou. Rok 1968 přinesl revoluční bouře do celé Evropy a pro Československo novou naději, která byla zničena vpádem vojsk Varšavské smlouvy. Film jako masové médium vždy ovlivňoval svoji dobu a zároveň jí byl formován. Nahlédněte historické události jejich pohledem a v dobových souvislostech!

Program je připraven ve spolupráci s Národním filmovým archivem, který bude všechny snímky uvádět také v kinech. Více informací zde.

Přehled filmů a jejich premiéry:
1918: TGM Osvoboditel (Věra Chytilová) - 1. května 2018
1918: Zborov (J. A. Holman a Jiří Slavíček) - listopad 2018
1938: Krise (Alexander Hackenschmied), Klapzubova jedenáctka (Ladislav Brom) - září 2018
1948: Bílá tma (František Čáp) - 29. ledna 2018
1968: Démanty noci (Jan Němec) – září 2018

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít