Film Srbenka vítězem DAS Award 2018

Doc Alliance je kreativní spojení sedmi klíčových evropských festivalů. Jednou z aktivit je Doc Alliance Selection Award, jež slaví 11. ročník. Každý festival nominuje na cenu jeden dokumentární film, který následně hodnotí porota složená ze sedmi filmových kritiků ze zemí festivalů. Letošním vítězem se stal film Srbenka režiséra Nebojši Slijepčeviće, který nominoval festival Visions du Réel. Gratulujeme!

Srbenka
Režie: Nebojša Slijepčević
Země: Chorvatsko
Nominace Visions du Réel

Film Srbenka pojednává o násilí páchaném na dětech různých národností v Chorvatsku. Sleduje, jak se poválečná generace vyrovnává s temnými stíny historie. V zimě roku 1991 byla v Záhřebu zavražděna dvanáctiletá srbská dívka. O čtvrtstoletí později vzniká o případu divadelní hra v režii Olivera Frljiće. Ze zkoušek se stává kolektivní psychoterapie a dvanáctileté herečce Nině připadá, jako by válka nikdy neskončila.

Další nominovaní roku 2018:

Doel
Režie: Frederik Sølberg
Nominace CPH:DOX

Granny Project
Režie: Bálint Révész
Nominace DOK Leipzig

Hranice práce
Režie: Apolena Rychlíková
Nominace MFDF Ji.hlava

Inside
Režie: Camila Rodríguez Triana
Nominace Doclisboa

Instant Dreams
Režie: Willem Baptist
Nominace Docs Against Gravity FF

Southern Belle
Režie: Nicolas Peduzzi
Nominace FID Marseille

Porota 2018:
Boris Senff (24 heures) – nominace Visions du Réel
Jakub Demianczuk – nominace Docs Against Gravity FF
Kristoffer Hegnsvad (Politiken) – nominace CPH:DOX
Francisco Ferreira (Expresso) – nominace Doclisboa
Ivan David – nominace Ji.hlava IDFF
Erwan Floch'lay (Répliques) – nominace FID Marseille
Dennis Vetter (taz) – nominace DOK Leipzig

Cenu Doc Alliance Selection Award přináší sedm klíčových evropských dokumentárních festivalů: CPH:DOX, Doclisboa, Docs Against Gravity FF, DOK Leipzig, FIDMarseille, MFDF Ji.hlava, Visions du Réel.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít