Příběhy ze Sýrie

Občanská válka v Sýrii začala před více než sedmi lety. Celkem už trvá 2645 dní. Za dobu jejího trvání zemřelo přibližně půl milionu lidí, přes šest milionů bylo nucených uprchnout z domova. V bojích se angažují čtyři různé strany, podporované různými zeměmi či frakcemi. Čísla ale nedokážou popsat komplexnost situace, a navíc nemohou předat jednotlivé lidské příběhy. Proto jsme pro vás připravili přehlídku dokumentů, které se zabývají válkou v Sýrii z různých úhlů pohledu.

Poslední v Aleppu ukazuje zdevastované město v západní Sýrii, v němž po ničivých bojích přežívají lidé bez elektřiny, s nepravidelným zásobováním a nejasnou nadvládou. Dokument se zaměřuje na Bílé helmy (White Helmets), humanitární organizaci, která zachraňuje civilisty ze sutin. Snímek byl po právu nominován v loňském roce na Oskara.

Dalším svědkem občanské války je cenami ověnčený dokument Chuť cementu (Taste of Cement). Režisér Ziad Kalthoum zde ukazuje život syrských uprchlíků v Libanonu, kteří se přes den živí jako dělníci na stavbách, aby večer v televizi sledovali, jak je jejich vlastní země demolovaná. Chuť cementu byla uvedena na mnoha a mnoha světových festivalech, kde si získala spoustu ocenění nejen pro své téma, ale i výrazný vizuální styl. (Tento film je z licenčních důvodů možné zhlédnout jen v některých zemích.)

Zhlédněte i další filmy v našem výběru věnovaném občanské válce v Sýrii: Obscure ukazuje příběh Ahmeda, malého chlapce trpícího posttraumatickou poruchou z války, který je v depresích a odmítá vylézt z postele. Jaké generace kvůli neutuchajícím konfliktům vyrůstají? Prokletí (Haunted) vypráví o vykořeněnosti těch, co museli ze dne na den opustit svůj domov. Home zase ukazuje muže, kteří se i přes nekončící válku snaží alespoň občas věnovat svému koníčku – tanci. True Stories of Love, Life, Death and Sometimes Revolution ukazují zemi ve dnech těsně po 15. březnu 2011, kdy vypuklo syrské arabské jaro. Láska, život i smrt se staly hlavními tématy revolučních dní. Jak se z poklidné revoluce stane nepřehledný konflikt, který nelze ukončit? Tuto otázku si klade film Suffering Grasses, který se zaměřuje primárně na civilní obyvatelstvo. Jak se žilo uprchlíkům z Palestiny v Sýrii? Ještě před vypuknutím války Sýrie přijímala utečence z jiných zemí, například Šebaby z Jarmúku.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít