Vitalij Manskij: sonda do hlubin (nejen) ruské duše

Renomovaný ukrajinský dokumentarista už několik desetiletí originálním způsobem mapuje fenomén současného Ruska. Ve svých filmech se vydává za protagonisty do velkých měst i vzdálených teritorií, sleduje politiky i všednodenní život obyčejných lidí. Manského nejnovější film Svědkové Putinovi bude mít premiéru v soutěži dokumentárních filmů letošního karlovarského festivalu. Součástí aktuální režisérovy retrospektivy na DAFilms je také exkluzivní ukázka z tohoto filmu.

Manského film Roura, oceněný na MFF Karlovy Vary 2013, je vizuálně propracovanou road-movie a zároveň zneklidňujícím portrétem legendárního transsibiřského plynovodu, na němž je stále závislá většina Evropy.

Na východ od Ruska se Manskij vydal ve filmu V paprscích slunce, který byl z pochopitelných důvodů natočen pod státním dohledem, a v němž sleduje život v komunistické Severní Koreji. Výsledkem je fascinující tragikomedie zrcadlící „nejkrásnější zemi na východní straně zeměkoule“…

V trilogii Rudí carové. Prezidenti Ruska sledoval Manskij po dobu jednoho roku tři ruské státníky: Michaila Gorbačova, Borise Jelcina a Vladimira Putina. Výsledkem je zasvěcený pohled na ruskou politiku, ale i intimní portrét tří „rudých carů“.

Jiné stránky lidské existence zkoumal Manskij ve filmu Panenství, kde si tři mladé ženy hledají cestu do světa slávy, popularity a peněz tím, co považují za žádoucí zboží na prodej – svým panenstvím.

Po odpovědi na otázku, co je důležitější – život nebo domov?, pátrá režisér ve filmu Gagarin‘s Pioneers (Naše rodina), kde zpovídá své bývalé spolužáky, kteří byli stejně jako on členové „Pionýra“ a slibovali věrnost své tehdejší domovině – Sovětskému svazu.

Film Broadway. Black Sea z roku 2002 je kaleidoskopický portrét černomořského letoviska v průběhu jedné prázdninové sezóny. K Černému moři se Manskij vrátil ještě jednou, ve filmu Wild, Wild Beach, kde prostřednictvím několika hrdinů skládá jedinečný portrét vypovídající o stavu našeho světa.

“Ruským občanem jsem se stal prostě proto, že jsem v době rozpadu Sovětského svazu žil v Moskvě,“ vysvětluje Manskij zrod svého filmu Příbuzní. O několik desítek let později jsou před dramatické následky jiných turbulentních změn postaveni i jeho blízcí žijící na Ukrajině, jejichž stále čerstvá revoluční zkušenost nám ukazuje, že médii prezentovaná dichotomie na západ a východ země má žalostné nedostatky.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít