Před padesáti lety, 16. ledna 1969, se v Praze u Národního muzea upálil dvacetiletý student Jan Palach. „Na protest proti všemu, co se tady děje. Proti nesvobodě slova a tisku. Říkejte to všem,“ odpověděl zdravotní sestře v nemocnici, kam byl po svém činu s těžkými popáleninami převezen, na dotaz po důvodech svého upálení.
Palach sice nezměnil příchod normalizace, svojí obětí však poukázal na vážnost situace v Československu. Jaké byly poslední měsíce jeho života a co předcházelo jeho rozhodnutí stát se Pochodní č. 1? Podívejte se na životopisný film Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka, který vám přinášíme online v době 50. výročí Palachovy smrti.
K příležitosti uvedení filmu Jan Palach vám přinášíme přehlídku tvorby Roberta Sedláčka, a to jak dokumentární snímky, tak ty hrané. Miloš Zeman – nekrolog politika a oslava Vysočiny z roku 2008 představuje našeho současného prezidenta v období klidu na Vysočině, před zvolením hlavou státu. Ve stejném roce natočil Sedláček také portrét Gustáva Husáka skrz vzpomínky pamětníků. Z hrané tvorby přinášíme také filmy Rodina je základ státu, Největší z Čechů a Pravidla lži.
Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.