Jaroslav Kučera: kameraman československé nové vlny

Filmy jako Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného, Sedmikrásky Věry Chytilové, ale i Adéla ještě nevečeřela Oldřicha Lipského. Na všech těchto dílech spolupracoval Jaroslav Kučera, který dlouhodobě tvořil s režiséry československé nové vlny. Podívejte se na jeho filmy ze zlaté éry československého filmu a také na dokument Jaroslav Kučera Zblízka v exkluzivní online premiéře.

Na úspěchu filmů jako Až přijde kocour, Démanty noci, Sedmikrásky, Všichni dobří rodáci, Adéla ještě nevečeřela či Noc na Karlštejně měl kameraman Jaroslav Kučera klíčový podíl. Nezaměnitelný vizuální styl je jedním ze základních poznávacích prvků československé nové vlny. Tvůrci dokumentu Jaroslav Kučera Zblízka, Tomáš Michálek a Jakub Felcman, vyzvali jeho spolupracovníky, rodinné příslušníky a znalce jeho rozsáhlého díla, aby se pokusili vystihnout jedinečnost Kučerova přínosu české i světové kinematografii.

"Dokumentární portrét umožní divákovi vstoupit do dialogu s tvorbou Jaroslava Kučery,” říká Jakub Felcman, režisér filmu. “Celý projekt odstartoval před více jak pěti lety. Zatím se nám podařilo podílet se na vydání knihy Mezi-obrazy Kateřiny Svatoňové a být u velké výstavy v Domě umění města Brno. Filmy Věry Chytilové a vlastně tím i Jaroslava Kučery zásadně utvářely moje vnímání o filmu. Měl jsem to štěstí zažít Věru Chytilovou, troufnu si říci - zblízka - a vždycky jí a její rodině za to budu vděčný," dodává Tomáš Michálek, druhý z režisérů filmu.

Film Jaroslav Kučera Zblízka uvádíme v exkluzivní online premiéře 4. dubna 2019 ve 20:30 hodin zároveň s uvedením v kinech.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít