Společně to zvládneme. Prodloužili jsme 40% slevu na roční předplatné do 31. května.

Film Odyssey vítězem DAS Award 2019

Doc Alliance je kreativní spojení sedmi klíčových evropských festivalů. Jednou z aktivit je Doc Alliance Selection Award, jež slaví 12. ročník. Každý festival nominuje na cenu jeden dokumentární film, který následně hodnotí porota složená ze sedmi filmových kritiků ze zemí festivalů. Letošním vítězem se stal film Odyssey režisérky Sabine Groenewegen, který nominoval festival Doclisboa. Gratulujeme!

Odyssey režisérky Sabine Groenewegen ukazuje archivní záběry z dob kolonialismu očima dvou „nedefinovaných inteligentních bytostí", které se snaží interpretovat vizuální materiál ze Země a porozumět tak lidskému světu. Film tak tematizuje nejen koloniální dědictví Nizozemí a celé Evropy, ale také vizuální reprezentaci jako takovou. Díky kombinaci archivů, sci-fi a poetického přístupu si Odyssey klade otázky po způsobech, jakými vyprávíme příběhy skrz obrazy a jaký jim dáváme význam. Porotci ve svém vyjádření ocenili, že „režisérka nenabízí hotové závěry, ale pokládá ve filmu zásadní otázky, jaké příběhy slýcháme a z jaké perspektivy se vyprávějí.”

Další nominovaní roku 2019:
Shelter (režie: Enrico Masi; Itálie, Francie)
Nominace CPH:DOX

In Touch (režie: Pawel Ziemilski; Polsko, Island)
Nominace Docs Against Gravity FF

Cinema Morocco (režie: Ricardo Calil; Brazílie)
Nominace DOK Leipzig

Behind Our Eyes (režie: Anton Bialas; Francie)
Nominace FID Marseille

Kiruna – překrásný nový svět (režie: Greta Stocklassa; Česká republika)
Nominace MFDF Ji.hlava

That Which Does Not Kill (režie: Alexe Poukine; Belgie, Francie)
Nominace Visions du Réel

Porota 2019:
Česká republika: Kamila Boháčková (dok.revue)
Dánsko: Pernille Lystlund Matzen (Skuelyst)
Francie: Nanako Tsukidate (Nobody Magazine)
Německo: Julia Weigl (Süddeutsche Zeitung, Münchner Feuilleton)
Polsko: Jakub Majmurek (Krytyka polityczna)
Portugalsko: Tiago Santos (Sábado)
Švýcarsko: Christian Jungen (Neue Zürcher Zeitung)

Cenu Doc Alliance Selection Award přináší sedm klíčových evropských dokumentárních festivalů: CPH:DOX, Doclisboa, Docs Against Gravity FF, DOK Leipzig, FIDMarseille, MFDF Ji.hlava, Visions du Réel.

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.