To nej z FIDMarseille

Začátek léta na Azurovém pobřeží je každoročně zasvěcen festivalu FIDMarseille. Od 9. do 15. července proběhne jubilejní 30. ročník tohoto vyhlášeného francouzského festivalu. Rozmanitý program nabízí mix dokumentů, které experimentují s formou i samotným žánrem. Ještě než letošní poroty odhalí nové vítěze, podívejte se s námi na ty nejlepší snímky loňského festivalu.

Hlavní cenu za nejlepší film si odnesla španělská režisérka Dora García, která natočila netradiční portrét argentinského myslitele Oscara Masotty s názvem Segunda Vez. Masotta se stal předním teoretikem avantgardního hnutí v Argentině od 50. do 70. let, které souviselo s uvolněním diktátorského režimu Juana Dominga Peróna. Dokument zachycuje politické dění doby, které mísí s uměleckými inscenacemi v duchu argentinské avantgardy. Snímek debutujícího režiséra Antona Bialase s názvem Behind Our Eyes zobrazuje portrét třech protagonistů, kteří každý jiným způsobem žijí netradiční život. Sledujeme tak rutiny pouličního umělce bez domova, osamělého malíře nebo slepého mladého muže žijícího uprostřed lesů. Film zabodoval nejen u odborné poroty, ale obdržel také cenu diváků a cenu od poroty složené ze středoškolských studentů.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít