Festival Focus: Trieste FF

Severoitalské město Trieste pravidelně v lednu hostí stejnojmenný filmový festival, na němž se představují nejvýraznější snímky ze střední a východní Evropy. Vybrané filmy se zabývají aktuálními společenskými i politickými tématy nebo se vypořádávají s historickými událostmi evropského prostoru. Rozdílné tvůrčí přístupy pak potvrzují, jak pestrá je současná tvorba v těchto regionech.

Snímek Greetings From Free Forests odkrývá mnohovrstevnatý příběh tisíců jugoslávských partyzánů, kteří se skrývali ve slovinských lesích během druhé světové války. Festivalově úspěšný snímek obdržel cenu Grand Prix za nejlepší film na významném festivalu Doclisboa. Na pozadí pestrého života avantgardní umělkyně Niny Cassian můžeme ve filmu The Distance Between Me And Me sledovat proměny v novodobých dějinách Rumunska. Režisérka Eszter Hajdu pak ve snímku Maďarsko 2018 zachytila současný politický stav v Maďarsku a jaké to je, být v opozici proti autoritářskému Viktoru Orbánovi.

O festivalu: Italské přímořské město Terst nedaleko hranic se Slovinskem bylo vždy svou polohou a historií na pomezí západní a východní Evropy. I proto zde krátce před pádem Berlínské zdi vzniknul významný festival zaměřený na filmy ze střední a východní Evropy. Na filmovém festivalu Trieste se každoročně setkávají filmoví tvůrci a diváci ze západní Evropy, aby objevili nové tvůrce a tituly z druhé strany hranic.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít